لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

شهبانو فرح پهلوی از بیمارستان مرخص شد؛ تدابیر درمانی «موثر» واقع شده است


شهبانو فرح پهلوی
شهبانو فرح پهلوی

دفتر شهبانو فرح پهلوی در پی تماس بخش فارسی صدای امریکا عنوان کرد که شهبانو از بیمارستان مرخص شده است.

دفتر شهبانو فرح پهلوی ساعاتی پیش از آن در روز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای از بستری شدن او در بیمارستان به علت «عوارض جانبی دارو» خبر داد. در این اطلاعیه آمده بود که تدابیر درمانی «مؤثر» بوده و به زودی «بهبودی کامل» حاصل خواهد شد.

این خبر با موجی از پیام‌های حاوی آرزوی سلامتی و بهبودی از سوی کاربران در فضای مجازی همراه شد.

در سال‌های اخیر و در جریان اعتراض‌های خیابانی در ایران، همواره نام خانواده پهلوی پررنگ بوده است. بسیاری از معترضان به حکومت جمهوری اسلامی، در شعارهای خود در خیابان‌ها از دوران پادشاهی پهلوی به نیکی یاد کرده‌اند.

شهبانو فرح پهلوی در گفتگویی که روز ٢٨ آذر سال گذشته با بخش فارسی صدای آمریکا داشت در مورد تأثیر ماندگار فعالیت‌های فرهنگی خود در آن دوره و بازتاب آن در میان نسل‌های جوان ایرانیان گفت: «دانه‌هایی را که آدم با اعتقاد و علاقه و محبت می‌کارد، هیچ وقت خشک نمی‌شوند.»

او در این گفتگو بار دیگر تأکید کرد که «نور بر تاریکی پیروز خواهد شد و ایران از خاکستر خود بر خواهد خاست.»

  • تأثیرگذار در عرصه فرهنگ و هنر

شهبانو فرح پهلوی از تأثیرگذارترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران است که یادگارهای ارزشمندی برای فرهنگ و هنر ایران به جای گذاشته است.

از مهمترین دستاوردهای فرهنگی او، تأسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ایجاد کتابخانه مخصوص کودکان و نوجوانان در سراسر کشور بود.

شهبانو فرح پهلوی در گفت‌و‌گویی که در سال ۱۳۸۹ با بخش فارسی صدای آمریکا داشت گفت که در آغاز با همکاری مؤسسه فرانکلین، کتاب‌های کودکان را به جنوب شهر می‌بردند تا واکنش بچه‌ها را بسنجند و کم‌کم کانون پرورش فکری با مشارکت افرادی از دولت و خارج از دولت پایه‌گذاری شد.

او گفت در آن زمان، تصویرگری کتاب کودک در ایران رایج نبود اما به کوشش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنرمندان جوان‌ برای یادگیری تکنیک‌های روز جهان به نقاط مختلف دنیا فرستاده شدند و نقاشی و انیمیشن را به عرصه کتاب کودک آوردند.

نخستین مدرسه انیمیشن در ایران
نخستین مدرسه انیمیشن در ایران

دانش و علاقه شهبانو در عرصه معماری در بنای کتابخانه‌های کودکان نقش مهمی ایفا کرد و ساختمان آنها با توجه به معماری محلی و سنتی مناطق مختلف ایران طراحی شد تا بازتاب‌دهنده بافت منحصر به فرد هر شهر باشد. این کتابخانه‌ها بیشتر در پارک‌ها تأسیس می‌شدند تا کودکان جذب آنها شوند.ایجاد کتابخانه‌های سیار در سراسر کشور و گروه سیار تئاتر برای کودکان و نوجوانان از دیگر دستاوردهای ارزنده شهبانو فرح پهلوی برای کودکان ایران بود.

برگزاری جشن هنر در شیراز که با هدف تعامل فرهنگی شرق و غرب برپا شده بود یکی از رویدادهای مهمی بود که به کوشش شهبانو و با حضور چهره‌های مطرح هنر، فرهنگ و موسیقی جهان راه‌اندازی شد و از موسیقی سنتی و نمای سنتی تعزیه ایرانی گرفته تا موسیقی و نمایش‌های آوانگارد غربی و شرقی، در این جشنواره به نمایش درآمد.

شهبانو فرح پهلوی، همچنین مؤسس موزه هنرهای معاصر تهران است که یک سال پیش از انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد و بزرگترین مجموعه آثار هنری مدرن دنیای غرب را که خارج از اروپا و آمریکا نگهداری می‌شود در خود جای داد. آثاری که ارزش آنها ۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است. تعداد زیادی از این آثار نفیس هنوز در انبار موزه نگهداری می‌شود و به نمایش عموم در نیامده‌ است.

شهبانو در کنار سالوادور دالی - از کتاب ایران مدرن
شهبانو در کنار سالوادور دالی - از کتاب ایران مدرن

مشروح مصاحبه اخیر شهبانو فرح پهلوی با بخش فارسی صدای آمریکا:

XS
SM
MD
LG