لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

مرین فیت فول در آلبوم تازه خود، دردهای قدیمی را پشت سر می گذارد


مرین فیت فول و میک جگر
مرین فیت فول و میک جگر

مرین فیت فول (Marriane Faithfull) خواننده انگلیسی تباری که در اوان جوانی در دهه ٦٠میلادی با خواندن ترانه «هر آن که اشک ها می ریزند» یکشبه به معروفیت جهانی رسید، زندگی حرفه ای پرفراز و نشیبی داشته است. درطول سال های معروفیت و دوران رکود کاری، فیت فول همواره خود را به اشکال تازه ای چه از راه موسیقی و چه از طریق بازی در فیلم های سینمایی مطرح ساخته است. اما تا امروز او تصور آن را هم نکرده بود که در سن ٦٢سالگی، در یک تور جهانی بر روی صحنه ای در نیویورک، ترانه قدیمی «هر آن که اشک ها می ریزند» را یک بار دیگر برای تماشاگران و هواداران جوان خود بخواند.

مرین فیت فول که تور آمریکای شمالی خود را با این کنسرت در شهر نیویورک آغازکرده است می گوید: «من در طول سال ها در جاهای مختلف این ترانه را به شکل آکوستیک آن و استفاده از یک گیتار خوانده ام. اما این بار من واعضای گروهی که با هم در این کنسرت همکاری داریم قرار گذاشتیم که این ترانه شناخته شده و محبوب را به شیوه تازه ای اجرا کنیم. شیوه ای که با استفاده از سازهای بادی و سازهای زهی گوناگون هنوز همان حالت قدیمی خود را حفظ کرده باشد. خیلی جالب است که به نظر می رسد ما زمان را به عقب کشیده ایم اما به یک صورت خیلی تازه و مدرن!»

ترانه «هر آن که اشک ها می ریزند» بازمی گردد به زمانی در ١٩۶۴میلادی. هنگامی که مرین فیت فول ١٧ساله مو بور و زیبا، تازه از یک مدرسه کاتولیک مذهبی فارغ التحصیل شده بود و در یک گالری نقاشی درمحله سوهو که صاحب آن «جان دانبار» بود با مدیر برنامه های گروه رولینگ استونز، اندرو اولدهام آشنا شد. اولدهام از فیت فول پرسید که آیا او می تواند آواز بخواند؟ کمی بعد مرین فیت فول توسط اولدهام به یک «پارتی» در لندن دعوت شد. پارتی بزرگی با حضور اعضای گروه «بیتل ها» و «رولینگ استونز»! روز بعد اولدهام مرین فیت فول را به استودیوی صدابرداری برد و در آنجا این خواننده تازه کار با صدای سوپرانو و فرشته آسای خود ترانه «هر آن که اشک ها می ریزند» را که «کیت ریچاردز» (Kieth Richards) و «میک جگر» (Mick Jagger) مشترکا ساخته بودند اجرا و ضبط کرد. بعدها مرین فیت فول و میک جگر روابط عاشقانه طولانی مدتی نیز با یکدیگر پیدا کردند.

مرین فیت فول درباره خواندن این ترانه درآن زمان می گوید: «مشکل بود برای یک دخترجوان هفده ساله که اشعار این آهنگ را به خوبی درک کند. کلام های این ترانه درباره زنی است که در میان سالی، گذشته خود را بررسی می کند. من درآنموقع واقعا نمی توانستم مفهوم این شعر را درک کنم. اما امروز به خوبی تمام جزئیات این اشعار را حس می کنم. امروزمن به همان سن و سالی رسیده ام که این زن در ترانه صحبتش را می کند و می بینیم واقعا چه ترانه زیبایی است.»

امروز مرین فیت فول همین ترانه را با صدایی «کنترآلتو» که از مصرف سیگار و الکل در طول دوران رنگارنگ حرفه ای خش دار شده اجرا می کند. اما داستان زندگی امروز فیت فول با قهرمان یا بازگوکننده ترانه معروف او که می گوید «امروز باید بنشینم و تماشاگر گذشت زمان باشم » خیلی تفاوت دارد. امروز او هنگامی که به گذشته خود نگاه می کند می بیند که از یک خواننده فولک – راک دهه شصت به جایی رسیده است که برای تئاترهای عمیق و جدی پیش از جنگ دوم جهانی برلین، نمایش های برتولد برشت و کرت ویل آهنگ می سازد.

فیت فول انگیزه ای برای نوشتن برخی از معروف ترین ترانه های گروه رولینگ استونز توسط میک جگر بوده است. ترانه های «همیشه نمی توانی به همه خواسته هایت دست پیدا کنی» (You can't always get what you want) و «اسب های وحشی» (Wild horses) و حتی کلام های ترانه «خواهر مورفین» (Sister morphine) را هم میک جگر با همکاری مرین فیت فول و برای او نوشته است. مرین فیت فول یکی از عوامل برانگیزنده جنبشی به نام «بیت» یا beat و مورد توجه خاص برخی از اعضای روشنفکر این جنبش ازجمله: آلن گینزبرگ، ویلیام باروز و گریگوری کورسو بوده است. فیت فول می گوید: «من دوست دارم در تمام وقایعی که در زمان من اتفاق افتاده است شریک باشم. تمام وقایعی که از کنارم می گذرند برایم جالبند و من هر آن زندگینامه تازه ای برای خودم می نویسم.»

آلبوم تازه مرین فیت فول که «باد آورده را باد هم می برد» با تشویق «کیت ریچاردز» آهنگساز و گیتاریست معروف گروه رولینگ استونز تهیه شده است. این آلبوم که بازخوانی مدرنی است از برخی از مهم ترین و معروف ترین ترانه های یک قرن اخیر، ترانه هایی از دوک الینگتون گرفته تا دالی پارتون، با همکاری چند نوازنده جوان از جمله «شان لنون» )(Sean Lennon) پسر جان لنون فقید تنظیم و اجرا شده است.

مرین فیت فول می گوید: «خدا را شکر این فقط آلبومی نیست که آهنگ های آن توسط یک خواننده پیر خوانده شده باشد. بلکه ترانه های آن با استفاده از چندین شیوه مختلف موسیقی از قبیل جاز، راک، فولک و پاپ تنظیم شده و باید بگویم هیچ شباهتی به کاری که راد استوارت اخیرا با ترانه های قدیمی عاشقانه کرده است ندارد! »

انتخاب ترانه ها برعهده کیت ریچاردز بوده است که از همان دوران دهه شصت تا کنون با فیت فول دوستی نزدیکی دارد. آلبوم تازه فیت فول با ترانه دو صدایی با همصدایی کیت ریچاردز به پایان می رسد. ترانه ای به نام «خاطرات گذشته را به یادم آور». فیت فول که دو سال پیش از سرطان سینه جان به در برد می گوید: «این دوران خیلی مهمی در زندگی من است که به جای این که بگویم گذشته چه بود و چه بر سر من آورد فقط به امروز و آینده فکر کنم.»

امروز خاطرات دوری در ذهن مرین فیت فول از دوران جوانی و دورانی که با عنوان «سکس و مواد مخدر و راک اندرول» شناخته می شود باقی مانده است. دورانی که بسیاری از دوستان و هنرمندان هم دوره او، جان خود را در راه اعتیاد به مواد مخدر از دست دادند: «این روزها من نه مشروب می خورم و نه سیگار می کشم و نه از مواد مخدر استفاده می کنم. حتی فکر می کنم شاید به همین دلیل هم زندگی تا این حد زیباست!»

XS
SM
MD
LG