لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

فیسبوک ده‌ها حساب کاربری جعلی مرتبط با ایران و روسیه را مسدود کرد


شرکت فیسبوک اعلام کرد که ده‌ها حساب کاربری جعلی از جمله ایران و روسیه را به دلیل«دخالت های دولتی و خارجی» در فیسبوک و اینستاگرام مسدود کرده است.

فیسبوک روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه گزارش داد که ۷۸ حساب کاربری در فیسبوک ، ۱۱ پیج ، ۲۹ صفحه گروهی و چهار حساب اینستاگرام به دلیل نقض سیاست این شرکت در برابر «دخالت های خارجی یا دولت» مسدود شده است.

بنابر این گزارش اولین عملیات این کاربرها از روسیه آغاز شده که اوکراین و کشورهای همسایه خود را مورد هدف قرار داده بود. دومین منشاء این کاربرها در ایران بوده که بیشتر بر ایالات متحده متمرکز بوده است و میانمار و ویتنام دیگر منشاء این کاربرها بودند و مخاطبان میانمار را مورد هدف قردار داده بودند.

فیسبوک اعلام کرد که این کاربرها جعلی بوده و برخی از این حساب‌ها خود را به عنوان روزنامه نگار معرفی کرده و سعی داشتند با سیاست گذاران، روزنامه نگاران و دیگر چهره های شناخته شده تماس برقرار کنند.

بنابر این بیانیه گردانندگان پشت صحنه شبکه روسیه «تلاش می‌کردند هویت و هماهنگی خود را پنهان کنند اما تحقیقات این شرکت نشان می‌دهد که این افراد به سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه وابسته هستند.»

در ادامه فیسبوک تصاویری از نمونه هایی از حساب کاربرهای حذف شده را منتشر کرده است.


پیش از این نیز فیسبوک چندین بار اقدام به مسدود کردن حساب‌های کاربری جعلی به خصوص مرتبط با ایران کرده بود. از جمله این شرکت در فروردین سال ۹۶ اعلام کرد که دو هزار و ۶۳۲ حساب‌ کاربری و صفحه‌ها در فیسبوک و اینستاگرام از کشورهای ایران، روسیه، مقدونیه و کوسوو را مسدود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG