لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

فیسبوک بیش از دو هزار حساب کاربری و صفحه از ایران و روسیه را مسدود کرد


فیسبوک اعلام کرد دو هزار و ۶۳۲ حساب‌ کاربری و صفحه‌ها در فیسبوک و اینستاگرام از کشورهای ایران، روسیه، مقدونیه و کوسوو را مسدود کرده است.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه ششم فروردین منتشر شد، آمده است: به رغم این که حساب‌ها از این چهار کشور مسدود شده، ولی این فعالیت‌های مشکوک هیچ ارتباطی با هم نداشته و فقط رفتارهایی مشابه را نشان داده‌اند که هدفشان گمراه کردن و سردرگمی مخاطبان بوده است.

فیسبوک گفته در حال بررسی تمامی فعالیت‌ها است چرا که «نمی‌خواهد این شبکه اجتماعی به ابزاری برای انحراف دیگران» تبدیل شود.

این بیانیه گفته ۵۱۳ صفحه فیسبوک که از شبکه‌های مرتبط با ایران و در کشورهایی چون مصر، هند، اندونزی، اسرائیل، ایتالیا، کشمیر، قزاقستان و به طور کلی در حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا فعال بودند، مسدود شده‌‌‌اند. صاحبان این صفحات با استفاده از حساب‌های جعلی، خود را ساکن آن منطقه و یا صاحب کسب و کار معرفی کرده و بعد به عنوان گروه‌های سیاسی خود را جا زدند.

در میان حساب‌های مسدود شده، فیسبوک آمار مرتبط با ایران را هم داده که ۱۵۸ صفحه (پیج) در فیسبوک، ۲۶۳ حساب کاربری در فیسبوک، ۳۵ گروه در فیسبوک و ۵۷ حساب کاربری در اینستاگرام بوده است.

آمار دنبال‌کنندگان (فالوئر) این حساب‌ها، صفحات و گروه‌ها در حدود ۱.۴ میلیون است. این شبکه برای معرفی بیشتر و یا تبلیغ به فیسبوک پول هم پرداخت کرده‌اند که مقدار آن حدود ۱۵ هزار دلار بود.

اولین آگهی این شبکه دسامبر ۲۰۱۳ و آخرین آن فوریه ۲۰۱۹ پرداخت شده است. فیسبوک تعدادی اسکرین‌شات از این اکانت‌های تقلبی را منتشر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG