لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

نخستین پیوند چشم کامل در نیویورک انجام شد؛ گامی نزدیکتر به بازیابی بینایی


یک تیم جراحی در نیویورک از موفقیت در انجام نخستین پیوند چشم کامل در انسان خبر داد. این جراحی شش ماه پیش انجام شده است و پزشکان می‌گویند هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا مرد بیمار قادر خواهد بود از طریق چشم چپ جدید خود ببیند یا خیر.

هرچند امروز پیوند قرنیه برای درمان انواع خاصی از کاهش بینایی رایج است ولی این نخستین پیوند کل چشم شامل مردمک، منبع خون و عصب بینایی متصل به مغز در دنیا محسوب می‌شود.

یک حادثه با برق فشار قوی بیشتر صورت و یک چشم آرون جیمز را از بین برده بود. چشم راست او هنوز کار می‌کند ولی جراحان مرکز پیوند لانگون دانشگاه نیویورک امیدوار بودند که جایگزین چشم از دست رفته او نتایج زیبایی بهتری برای صورت جدیدش به همراه داشته باشد.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «حس خوبی است. هنوز هیچ حرکتی به آن نمی‌توانم بدهم. هنوز نمی‌توانم پلک بزنم ولی احساس به آن بازگشته است.»

جیمز ۴۶ ساله، از آرکانزاس افزود: «باید از جایی شروع شود، یک اولین نفری باید در جایی وجود داشته باشد. شاید چیزی از این یاد گرفته شود که به نفر بعدی کمک کند.»

دکتر ادواردو رودریگز، رئیس بخش جراحی پلاستیک دانشگاه نیویورک که هدایت این پیوند را بر عهده داشت گفت: «ما ادعا نمی‌کنیم که بینایی را می‌توانیم بازگردانیم ولی شک ندارم که یک قدم به آن نزدیکتر شده‌ایم.»

پزشکان نگران بودند که چشم پیوندی سریع چروک بخورد ولی زمانی که آن را باز کردند دیدند چشم عسلی رنگ پیوند زده شده درست مانند چشم آبی خود جیمز پر از مایع و جریان خون است و نشانه‌ای از رد پیوند مشاهده نکردند.

در طول عمل جراحی ۲۲ ساعته جیمز، جراحان زمانی که عصب بینایی اهدایی را به آنچه از جیمز باقی مانده متصل کردند، سلول‌های بنیادی ویژه‌ای را نیز از اهداکننده به امید ترمیم تزریق کردند.

محققان در حال حاضر مشغول تجزیه و تحلیل اسکن‌های مغز جیمز هستند که سیگنال‌های گیج‌‌کننده‌ای را از عصب بینایی بسیار حیاتی ولی آسیب‌دیده تشخیص داده است.

XS
SM
MD
LG