لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

بعد از پیوند قلب؛ اینبار کلیه‌های خوک در دانشگاه آلاباما به یک بیمار «مرگ مغزی» پیوند زده شد


photo credit: Jeff Myers, UAB University Relations
photo credit: Jeff Myers, UAB University Relations

جراحان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام اعلام کردند که برای نخستین بار با موفقیت کلیه‌های اصلاح ژنتیکی شده یک خوک را به یک مرد ۵۷ ساله که دچار مرگ مغزی شده بود، پیوند زدند.

به گفته تیم جراحی دانشگاه آلاباما، کلیه‌های خوک پس از حدود ۲۳ دقیقه شروع به کار و تولید ادرار کردند و به مدت سه روز به این کار ادامه دادند ولی یکی از کلیه‌ها بیشتر از دیگری ادرار تولید می‌کرد. کلیه های خود بیمار برداشته شده‌اند و فعلا نشانه‌ای از رد عضو پیوندی خوک در فرد دریافت‌کننده دیده نشده است.

دکتر جیم لاک، مدیر تیم جراحی گفت که این روش از نزدیک تمام مراحل عمل پیوند انسان به انسان را دنبال کرده است و به تمامی پرسش‌های ایمنی پرداخته شده است و این، زمینه را برای یک آزمایش بالینی کوچک با بیماران زنده فراهم خواهد کرد.

دکتر لاک می‌گوید سرعت و دقت بالای این جراحی با فن‌آوری‌های جدید از جمله روش ویرایش ژنتیکی موسوم به «کریسپر» که جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داد، میسر شد.

اوایل این ماه نیز جراحان دانشگاه مریلند، قلب اصلاح ژنتیکی شده یک خوک را به بیمار ۵۷ ساله‌ای که قلبش از کار افتاده بود پیوند زدند. این بیمار هنوز زنده و تحت نظر است.

بیش از نیم میلیون آمریکایی بیماری کلیوی حاد دارند و وابسته به دیالیز هستند. پیوند عضو، بهترین درمان برای این بیماری و بازگرداندن بیماران به زندگی عادی است اما کمبود شدید اعضای پیوندی این گزینه را برای بیشتر بیماران دور از دسترس می‌کند.

به گزارش نیویورک تایمز، تا تابستان گذشته، بیش از ۹۰ هزار نفر در لیست انتظار برای دریافت کلیه قرار داشتند. آمار نشان می‌دهد کمتر از ۲۵ هزار پیوند کلیه در سال در آمریکا انجام می شود و روزانه بیش از ۱۲ نفر در لیست انتظار جان خود را از دست می دهند.

XS
SM
MD
LG