لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

نمایشگاه عکس زنان مسلمان: به چالش کشیدن کلیشه ها


نادیا احمد، عکاس مسلمان از دانمارک، در این عکس ایده خود را از آنچه شکل مناسبتر زندگی زنان مسلمان می داند، به تصویر کشیده است.
نادیا احمد، عکاس مسلمان از دانمارک، در این عکس ایده خود را از آنچه شکل مناسبتر زندگی زنان مسلمان می داند، به تصویر کشیده است.
یک نمایشگاه عکس اینترنتی با نام مسلمه (زن مسلمان) از سوی موزه بین المللی زنان که مقر آن در سان فرانسیسکو در آمریکاست، برگزار شده که شامل عکس هایی است که زنان مسلمان کشورهای مختلف را در وجوه و ابعاد گوناگون زندگی روزمره چون فعالیت اجتماعی، حضور سیاسی و نقش هنری به تصویر کشیده است.

این نمایشگاه جدا از مجموعه عکس، مستندی را هم در این خصوص ارائه کرده، و کوشیده تا تنوع و گونه گونی را در میان زنان مسلمان و فعالیت های آنها نشان دهد. سرپرست این نمایشگاه می گوید هدف از برگزاری آن، به چالش کشیدن افکار قالبی و کلیشه هایی است که در مورد زنان مسلمان وجود دارد.

ثمینه علی، زن مسلمانی که فعال امور زنان است، می گوید که طرز فکر بسیاری از افراد جامعه نسبت به زنان مسلمان آن است که اغلب آنها پوشیده و از این روی، منفعلند.

فیلم مستندی که در این نمایشگاه اینترنتی ارائه شده، زندگی ماریا بشیر را به تصویر می کشد که زن مسلمان دادستانی است که فعال امور زنان و مدافع حقوق آنها نیز هست و از زمان حکومت طالبان تاکنون در افغانستان می کوشد به ارتشاء سیاسی و خشونت علیه زنان خاتمه دهد.

یکی از زنانی که کارهایش در این نمایشگاه عرضه شده، بُشرا المتوکل است. وی عکاسی یمنی است که می گوید تلاش کرده در کارهایش نشان دهد که بر سر کردن حجاب، گرفتاری یا دردسر بزرگی برای زنان نیست و برای بسیاری از زنان مسلمان، خارج شدن از خانه با حجاب راحت تر از بی حجاب است.

مجموعه عکس دیگری با نام «مادر، دختر، عروسک» اما، به گونه ای دیگر به مسئله پوشش زنان مسلمان پرداخته و عبا و روبنده و دستکش را نشانی از محدودیت و در نهایت منزوی شدن در خانه تلقی کرده است.

دختر ملکوم ایکس، آمریکایی آفریقایی تبار مسلمانی که چهره ای شناخته شده است، از زنان مسلمانی است که با عکس هایش در این نمایشگاه حضور دارد؛ عکس هایی که از زنان مسلمان مالی گرفته است تا زندگی آنها را نشان دهد.

کاترین کینگ، مدیر موزه بین المللی زنان در آمریکا، می گوید این نمایشگاه اینترنتی در تلاش است تا مشوق و الهام بخش بازدیدکنندگان باشد و آنها را با وجوه گوناگون زندگی زنان مسلمان در سراسر جهان آشناتر کند.
XS
SM
MD
LG