لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

یک زن مسلمان نماینده پارلمان استرالیا شد


تصویری از پارلمان استرالیا
تصویری از پارلمان استرالیا
مهرین فاروقی نخستین زن مسلمانی است که به نمایندگی مجلس استرالیا انتخاب شده است.

خانم فاروقی که چهره ای شاخص در عرصه مهندسی محیط زیست است، از سوی حزب سبزها ـ که یکی از احزاب سیاسی چپ میانه نیوساوث ویلز استرالیاست ـ برگزیده شده تا در مجلس اعلای استرالیا به نمایندگی از سوی این حزب حضور یابد. این مجلس قدیمی ترین مجلس نیوساوث ویلز است.

مهرین فاروقی که در صفحه توییترش، خود را فمینیست و فعال محیط زیست معرفی می کند، از میان هفت زن دیگر که برای کسب این سمت در رقابت بودند، انتخاب شده است. حزب سبزها برای پر کردن این کرسی در پارلمان استرالیا، بدواً در پی یک نماینده زن بود. فاروقی کار خود را در این سمت از ماه ژوئیه (نزدیک به ۳ ماه دیگر) آغاز می کند. وی نخستین زن مسلمانی است که به عنوان نماینده به پارلمانی در استرالیا پای می نهد.

مهرین فاروقی که در دانشکده مدیریت دانشگاه نیوساوث ویلز تدریس می کند، می گوید دستاوردهای حرفه ای برای او به اندازه دین و ایمانش اهمیت دارند.

فاروقی پاکستانی تبار است و در سال ۱۹۹۲ با خانواده اش از پاکستان به استرالیا مهاجرت کرده. وی می گوید در فرهنگی اسلامی بالیده و از الکل دوری می ورزد و در ماه رمضان روزه می گیرد. خانم فاروقی اما خاطرنشان می کند که اینها، تنها بخش هایی از یکی از ابعاد وجود او را شکل می دهند و وی ترجیح می دهد بر مبنای فعالیت حرفه ای و نقش اجتماعی اش پیرامون شخصیتش داوری شود.

جامعه مسلمان استرالیا از آن بیمناک است که فاروقی نتواند آموخته های اسلام را با سیاست های سبزها منطبق کند، به ویژه از آن روی که سبزها حامی ازدواج همجنسگرایان هستند. خانم فاروقی اما، بر آن است که اعتقادات مذهبی نباید تعیین کننده مواضع سیاسی باشد.

وی می گوید:«من برای مذهب هیچ نقشی در دولت و سیاست قائل نیستم. به عقیده من اصلاً مذهب نباید چنین نقشی داشته باشد. من سخنگوی اسلام یا مسلمانان هم نیستم. نمایندگان بسیاری در پارلمان استرالیا هستند که مسیحی اند، اما همانطور که آنها مبلغ مسیحیت نیستند، من هم برای اسلام تبلیغ نمی کنم. سبب پیوستن من به حزب سبزها مواضع قاطع این حزب در قبال عدالت اجتماعی، حقوق بشر و حفظ محیط زیست بوده، و گرایش این حزب به تعامل فرهنگی.»

اما برخی ناظران برآنند که خانم فاروقی از عهده وفادار ماندن به اصول مذهبی و وفاداری به حزب سبزها برنخواهد آمد و نمی تواند هر دو تعهد خود را همزمان حفظ کند.

ماریان مداکس، استاد مذهب و سیاست دانشگاه مک کوایری، می گوید در استرالیا تنها شمار اندکی از اعضای اقلیت ها توانسته اند در عرصه سیاست پارلمانی حضور موفقی داشته باشند و می گوید که تنها تعداد معدودی از مسلمانان استرالیایی ـ که همه مرد هستند ـ موفق به این کار شده اند. خانم مداکس اضافه می کند که تنها مورد استثنا در این خصوص، اعضای یهودی پارلمان استرالیا هستند که از بدو تشکیل پارلمان در آن حضور فعالی داشته اند. این استاد دانشگاه معتقد است که پارلمان استرالیا چندان پذیرای گونه گونی فرهنگ ها و ادیان نیست.

گفتنی است که ۴۷۵ هزار مسلمان در استرالیا زندگی می کنند که حدود ۲ درصد از کل جمعیت آن کشور را تشکیل می دهند. مسلمانان استرالیا از بیش از ۷۰ کشور مختلف جهان به آن کشور مهاجرت کرده اند. پاکستان، لبنان، اندونزی، و ترکیه در میان این کشورها هستند.

نخستین مرد مسلمانی که به عنوان نماینده به دنبال انتخابات سال ۲۰۱۰ به پارلمان فدرال استرالیا پای نهاد، اد هوسیچ بود که بوسنیایی تبار است و نماینده حزب حاکم(حزب کارگر) است. وی هنگام ادای سوگند برای نماینده شدن، روی قرآن والدینش دست گذارد.
XS
SM
MD
LG