لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

ادای احترام تمامی روسای جمهوری در قید حیات ایالات متحده به ملکه فقید بریتانیا


ادای احترام روسای‌ جمهوری پیشین ایالات متحده به ملکه فقید بریتانیا
ادای احترام روسای‌ جمهوری پیشین ایالات متحده به ملکه فقید بریتانیا

پس از مرگ ملکه بریتانیا در ۹۶ سالگی، تمامی روسای جمهوری در قید حیات آمریکا به ملکه الیزابت دوم ادای احترام کردند. ملکه الیزابت روز پنج‌شنبه در منزل خود در اسکاتلند درگذشت.

ملکه الیزابت در طول زندگی خود، از زمان هری ترومن، با تمام روسای جمهور ایالات متحده به جز یکی از روسای جمهوری آمریکا، لیندون جانسون، ملاقات کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، خدمات استثنایی الیزابت دوم به مردم را ستایش کرد و در پستی در شبکه اجتماعی تروث سوشال گفت: «خداوند ملکه را برکت دهد، باشد که او برای همیشه در قلب ما سلطنت کند و خداوند او و شاهزاده فیلیپ را تحت مراقبت دائمی قرار دهد.»

به نظر می‌رسد چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا علاقه خاصی به ملکه دارد، ملکه‌ای که او را محبوب مادرش توصیف کرده بود. ترامپ پیش از سفر سال ۲۰۱۸ الیزابت به قلعه ویندزور برای دیدار با او، الیزابت را زن باورنکردنی خطاب کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «او چه خانم بزرگ و زیبایی بود، هیچ‌کس مثل او نبود.»

اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین نیز تنها چند ساعت پس از اعلام مرگ ملکه، یادبودی طولانی از ملکه صادر کرد. اوباما گفت: «من و میشل بسیار خوش‌شانس بودیم که با علیا‌حضرت آشنا شدیم و او برای ما ارزش زیادی داشت.»

اوباما از تجربه شخصی‌اش در زمان آغاز ریاست جمهوری‌اش از ملکه الیزابت گفت: «در زمانی که ما به عنوان رئیس‌جمهوری و بانوی اول زندگی را شروع می‌کردیم، او با آغوش باز و سخاوت فوق العاده از ما در صحنه جهانی استقبال کرد. بارها و بارها از گرمی او، روشی که او مردم را آسوده می کرد و اینکه چگونه طنز و جذابیت قابل توجه خود را به لحظاتی با شکوه و عظمت می آورد، شگفت زده می شدیم.»

اوباما ملکه الیزابت را به خاطر رهبری فداکارانه‌اش ستایش کرد و گفت که او و بانوی اول سابق از میراث خدمات عمومی باوقار و خستگی ناپذیر او شگفت زده شده‌اند.

بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهوری آمریکا هم گفت که او و همسرش، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اسبق، با مردم «در سراسر جهان» برای «سپاسگزاری برای زندگی الیزابت» همراهی می کنند.

چهل و دومین رئیس‌جمهوری ایالات متحده با نامیدن ملکه به عنوان منبع ثبات، آرامش و قدرت گفت:«از لطفی که او در طول سال‌ها به ما نشان داد، به ویژه در بازدیدهای ما از کاخ باکینگهام در سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰ سپاسگزاریم»

جورج دبلیو بوش چهل و سومین رئیس جمهوری هم زمانی را به یاد آورد که او و همسرش لورا بوش زمانی را در کاخ باکینگهام گذراندند. او در بیانیه‌ای گفت:«نوشیدن چای با علیاحضرت یکی از بهترین خاطرات ما از دوران ریاست جمهوری است.»

بوش گفت: «جهان ما از عزم ثابت او بهره برد و ما به خاطر چندین دهه خدمت او به عنوان ملکه سپاسگزاریم.»

جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس جمهوری ایالات متحده نیز که هم‌اکنون نود و هفت ساله است و یک سال قبل از ملکه الیزابت به دنیا آمده است، گفت که او و همسرش روزالین به خانواده پادشاه و شهروندان بریتانیا تسلیت می گویند.

کارتر در بیانیه‌ای درباره الیزابت گفت:«شأن، بخشندگی و احساس وظیفه او الهام‌بخش بوده است، و ما به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در سوگ یک رهبر برجسته می‌پیوندیم.»

XS
SM
MD
LG