لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

چالش قطع برق برای صنایع ایران؛ هر ساعت خاموشی، باعث کاهش ۲۰ درصدی تولید می‌شود


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری ایلنا گزارش داد که صنایع مستقر در استان یزد از ضرر میلیاردی با هر یک ساعت قطعی برق خبر می دهند و می گویند که با هر ساعت قطعی برق، ۲۰ درصد کاهش تولید رخ می‌دهد.

پیش از این نیز رسانه های ایران گزارش هایی در این مورد و زیان های مشابه ناشی از قطع برق در استان های مختلف منتشر کرده اند.

ایلنا نوشت که کمبود برق، نه‌تنها چراغ واحدهای تولید را به خاموشی کشانده که موجی از نارضایتی در صنایع یزد به همراه داشته است.

یک فعال صنعتی در یزد به ایلنا گفته است که قطعی برق، «علاوه بر وارد کردن خسارات جبران ناپذیر، موجب بی انگیزه شدن و ناامیدی فعالان اقتصادی خواهد شد.»

وی تاکید کرد که با قطع برق شهرک‌ها و این بنگاه‌ها، معیشت خیل عظیمی از خانواده‌ها به خطر افتاده است.

به نوشته ایلنا، مسئولان استان یزد از واحدهای صنعتی و تولیدکنندگان خواسته‌اند که مصرف برق خود را تا ۸۰ درصد کاهش دهند که این میزان به معنای «تعطیلی کامل واحد تولیدی» است.

مجتبی دستمالچیان، رئیس اتاق بازرگانی یزد، با اشاره به قطع برق مازاد بر برنامه در هفته گذشته، به ایلنا گفت که هر ساعت قطع برق برابر با ۲۰ درصد کاهش تولید روزانه است.

او با اشاره به قیمت تمام‌شده محصول افزود که سوختن بوردهای الکتریکی و قسمت‌های الکتریکی دستگاه‌ها به خاطر قطع برق، بار هزینه‌ای را بر واحدهای صنعتی و بر قیمت محصول تحمیل می‌کند.

گلایه صاحبان صنایع و مشکلات بوجود آمده در صنعت در شرایطی است که وزارت نیرو در روز دهم مرداد سال جاری اعلام کرد مشکلی برای تامین برق ندارد. در همان روز اما صنایع کوچک و متوسط از قطعی دو روزه‌ برق در هفته خبر دادند.

مرتضی اسلام‌زاده، رئیس کارگروه شهرک‌های صنعتی اتاق بازرگانی ایران، نیز روز دهم مرداد در گفتگو با وب سایت تجارت‌نیوز، قطعی برق را عامل افزایش ضرر واحد‌های صنعتی دانست و گفت شرایط قطعی برق واحد‌های تولید فعال در شهرک‌های صنعتی استان تهران نسبت به سال گذشته بدتر شده است.

در ۲۲ تیرماه نیز روزنامه هم‌میهن به نقل از یک تولیدکننده فولاد نوشت که به‌ازای هر ۲۴ ساعتی که تولید متوقف شود، نزدیک به ۱۰میلیارد تومان به شرکت او خسارت وارد می‌شود.

علی‌اکبر الوندیان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، هم زیان وارد آمده به این صنعت را دو برابر سایر صنایع دانسته و گفته است که فرآیند متفاوت تولید در صنعت سیمان باعث تعطیلی دوروزه کارخانه‌ها با یک روز قطعی برق می‌شود.

کمبود آب و برق در ماه‌های گذشته در ایران موجب بروز اعتراض‌هایی شده است و برخی منابع خبری گزارش داده‌اند که مقامات برای جلوگیری از گسترش اعتراضات تلاش می‌کنند با قطع برق صنایع، قطعی در مناطق مسکونی کمتر باشد.

XS
SM
MD
LG