لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

اروپا در حال راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای؛ جمهوری اسلامی به دنبال اینترنت ملی اسلامی


در حالی که دو شرکت بزرگ ماهواره‌ای اروپا در حال ادغام برای ایجاد بزرگترین شرکت ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای هستند، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید:« نظر ما داشتن اینترنت اخلاق‌مدار بر مبنای ارزش‌های اسلامی است.»

شرکت‌های ماهواره‌ای فرانسوی و بریتانیایی یوتل‌ست و وان‌‌وب اعلام کردند، در حال طی مراحل ادغام هستند تا ضمن توسعه مشترک اینترنت ماهواره‌ای به رقیبی جدی برای شرکت آمریکایی استارلینک متعلق به ایلان ماسک شوند.

در حال حاضر یوتل‌ست ۳۶ ماهواره در مدار زمین‌ ایستا دارد و وان‌وب دارای صدها ماهواره در مدار پایینی زمین است.شرکت‌های اینترنت ماهواره‌ای قصد دارند پوشش اینترنتی دورافتاده‌ترین نقاط زمین را بدون نصب دکل تامین کنند.

همزمان در ایران علی نیکزاد، نایب رئیس اول مجلس، بر ضرورت ایجاد اینترنت امن بر اساس مولفه‌های اسلامی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و گفت: «اطلاعات کشور نباید به سرورهای خارجی برود.» او افزود: «نظر ما داشتن اینترنت اخلاق‌مدار بر مبنای ارزش‌های اسلامی است و این فیلترینگ نیست.

این در حالی است که در هفته‌های گذشته سیستم جستجوی امن گوگل برای کاربران ایرانی فعال و اجباری شده‌است. گزارشها نشان می‌دهد، این سیستم تنها در ایران، عربستان، کویت و امارات فعال است.

کارشناسان می‌گویند:« فعال سازی سیستم جستجوی امن گوگل برای همه کاربران در ایران مقدمه‌ای است بر اجرای چراغ خاموش طرح محدودسازی فضای مجازی موسوم به صیانت.»

XS
SM
MD
LG