لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

تشخیص دیرهنگام «اچ‌آی‌وی» در نیمی از زنان اروپایی، موجب پیشرفت آن به بیماری ایدز شده است


ویروس اچ‌آی‌وی
ویروس اچ‌آی‌وی

پژوهش‌ها نشان می دهد که بیش از نیمی از زنانی که در اروپا به اچ‌آی‌وی مبتلا هستند، به قدری دیر متوجه این ویروس در بدنشان می‌شوند که عفونت آنها پیشرفته شده و به بیماری ایدز منتهی می شود. تشخیص دیرهنگام این ویروس در زنان بالای ۴۰ سال حتی بالاتر، یعنی چهار برابر بیشتر از زنان کم‌ سن‌تر است.

به گزارش «یاهو نیوز»، دکتر رنج سینگ، خبرنگار بخش پزشکی یک برنامه تلویزیونی در بریتانیا می گوید زنان اکنون در رابطه جنسی آزادتر شده اند و به خاطر ازدیاد طلاق، آنها ممکن است با افراد بیشتر رابطه جنسی داشته باشند. به گفته دکتر سینگ برخی از زنان مسن‌تر که «یائسه» شده اند، ممکن است به اشتباه فکر کنند که چون حامله نمی شوند، نیاز به استفاده از کاندوم ندارند.

بنا به آمار موجود تنها در بریتانیا، ۱۰۳,۸۰۰ نفر به اچ‌آی‌وی مبتلا هستند و از هر ۱۴ نفر یک نفر نمی داند که حامل این ویروس است.

اچ‌آی‌وی اگر زود تشخیص داده شود قابل درمان است ولی اگر مورد درمان قرار نگیرد به بیماری ایدز منجر می شود. ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ‌آی‌وی) اگر درمان نشود به سلول های ایمنی بدن آسیب می رساند و مانع مقابله آنها با عفونت‌های ساده و روزمره مثل سرماخوردگی می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG