لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

پژوهش جدید: بهتر است درمان نوزادانی که با ویروس «اچ‌آی‌وی» متولد می‌‌شوند را بلافاصله آغاز کرد


عکس تزئینی
عکس تزئینی

یک پژوهش جدید توصیه کرده است که بهتر است روند درمان نوزادانی که به هنگام تولد مبتلا به ویروس «اچ‌آی‌وی» هستند را مثل خیلی از کشورها هفته‌ها یا ماه‌ها به تعویق نیانداخت و برعکس این روند را بی‌درنگ - یعنی در عرض چند ساعت یا چند روز - آغاز کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این مطالعه که توسط یک گروه پژوهشی کوچک به رهبری دانشگاه هاروارد، در کشور بوتسوانا در جنوب آفریقا انجام شده است، می تواند سرنخی برای جلوگیری از ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز باشد.

دادن معجونی از داروهای ضد اچ‌آی‌وی به زنان باردار مبتلا به این ویروس از انتقال آن به جنین جلوگیری می کند - قدمی که تولد نوزادان مبتلا به اچ‌آی‌وی را بطور چشمگیری کاهش می دهد. با این حال هنوز روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ نوزاد در کشورهای واقع در منطقه جنوب صحرای بزرگ آفریقا (یا کشورهای زیرصحرایی آفریقا) به این ویروس مبتلا می شوند.

پزشکان مدت ها است می‌دانند درمان زودهنگام اچ‌آی‌وی در نوزادان در هفته‌ها و ماه‌های اول تولد بسیار مهم است، چون همزمان با توسعه سیستم دفاعی بدن آنها است که به خصوص در مقابل ویروس اچ‌آی‌وی آسیب پذیر هستند. ولی مطالعات جدید نشان داده است که شروع زودتر درمان ‌اچ‌آی‌وی، یعنی در ساعات و روزهای اول تولد، مؤثرتر است و می تواند به بهبود بیماری در سال‌های بعد کمک کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG