لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

اروپا در تلاش برای خودکفایی در صنعت فضایی؛ موشک آریان ۶ با موفقیت چند ماهواره را در مدار زمین قرار داد


آژانس فضایی اروپا پس از پرتاب موفق آریان ۶ به فضا و قراردادن ماهواره‌های مختلف در مدار زمین این «موفقیت بزرگ» را نشان‌دهنده گامی مهم به سوی استقلال بیشتر اروپا در دسترسی به فضا دانست.

آژانس فضایی اروپا موشک آریان را ۶ در روز ۱۹ تیرماه امسال، به طور مستقل و بدون کمک آژانسهای فضایی آمریکا از مرکز فضایی گویان در فرانسه به فضا پرتاب کرد.

آریان ۶ جایگزین موشک آریان ۵ است که سال گذشته پس از ۲۷ سال خدمت بازنشسته شد. این موشک جدید از فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برد و قادر به حمل محموله‌های سنگین‌تر با هزینه کمتر است و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای پرتاب انواع مختلف ماهواره‌ها ارائه می‌دهد.

آریان ۶ نخستین مدل شاتل اروپایی در ۳۰ سال گذشته است که با هزینه ۴ میلیارد یورویی و با مشارکت سیزده کشور اروپایی ساخته شده است.

ساخت سیستم‌های پیشرانه این موشک برعهده شرکت‌های هوافضای ایتالیایی بود، شرکت‌های بلژیکی در زمینه‌هایی مانند مخابرات و فناوری ماهواره‌ای کمک کرده‌اند، شرکت‌های اسپانیایی در زمینه تجهیزات پشتیبانی زمینی مشارکت داشته‌اند و شرکت‌های سوئیسی نیز تولید سیستم‌های هدایت و ناوبری آن را برعهده گرفتند.

گفته می‌شود در حالی که موشک «آریان ۶» برای سالانه ۹ تا ۱۲ پرتاب تا سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده، آژانس‌های فضایی و شرکت‌های خصوصی پیشاپیش ۳۰ ماموریت را با آن رزرو کرده‌اند.

اولین پرتاب «آریان ۶» برای سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود، اما مجموعه‌ای از مشکلات فنی همراه با اختلالات ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ روسیه و اوکراین، باعث این تاخیر چهار ساله شد. در این مدت اروپا برای پرتاب ماهواره‌های خود به فضا به شرکتهای آمریکایی وابسته بود.

XS
SM
MD
LG