لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

در پی مشکلاتی، موشک روسی سایوز ناچار به فرود اضطراری شد


سازمان ملی هوا-فضائی آمریکا موسوم به ناسا می گوید سفر فضانورد روسی سایوز ناتمام ماند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، ناسا بامداد پنج شنبه اعلام کرد سفر فضائی «نیک هیگ» فضانورد آمریکائی و همسفرش «الکسی اوچینین» از روسیه، به دلیل اشکالات فنی موشک سایوز روسیه هنگام پرتاب فضاپیما، ناتمام ماند و فضانوردان سالم به زمین باز گردانده شدند.

«جیم برایدنستاین» مدیرناسا گفت: از اینکه به فضانوردان آسیبی نرسید، خشنود است.

ناسا و نیز سازمان فضائی روسیه موسوم به روس کاسموس اعلام کردند در باره ناکامی سایوز روسی در پرتاب فضاپیما تحقیق گسترده ای به عمل خواهند آورد.

با وجود همکاری بلند مدت مسکو و واشنگتن در قلمرو برنامه های فضائی مشترک، این حادثه تنش های جاری میان دو دولت روسیه و آمریکا را مورد توجه بیشتر قرار خواهد داد.

موشک روسی سایوز که قرار بود فضاپیمای حامل هیگ و اوچینین را از پایگاه فضائی بایکونور در قزاقستان به ایستگاه فضائی بین المللی بفرستد، در ماموریت خود ناکام ماند.

فضانوردان طبق برنامه، قرار بود ۶ ماه در ایستگاه فضائی بین المللی اقامت داشته باشند.

از زمان الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به خاک روسیه در سال۲۰۱۴ و نیز ادعای مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مناسبات مسکو و واشنگتن دچار تنش بوده اما این امر بر همکاری بلندمدت دو کشور در برنامه های مشترک فضائی تاثیر نداشته است.

جیم برایدنستاین، مدیرناسا که روز پنج شنبه پیش از پرتاب فضاپیما در مسکو با خبرنگاران گفتگو می کرد، همکاریهای فضائی دو کشور را بسیار محکم توصیف کرد. و گفت صرفنظر از هر رویدادی در روی زمین، ما اغلب توانسته ایم اکتشاف های فضائی و پژوهش های علمی را از مشاجره های زمینی دور نگاه داریم.

فضانوردان فضاپیما پس از مشکلات موشک پرتاب، طی عملیات اضطراری تیمهای فضائی آمریکا و روسیه با چترنجات به زمین فرود آمده اند.

فیلم های پس از فرود نشان می دهد که کپسول حامل فضانوردان دقایقی پس از پرتاب در میان توده گرد و غبار به زمین فرود آمد.

فضانوردان با هلیکوپتر به بایکونور بازگردانده شدند و پس از معاینه پزشکی، از آنجا به مسکو خواهند رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG