لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

سفیران حقوق بشر ۱۱ کشور اروپایی صدور حکم اعدام برای توماج صالحی را محکوم کردند


هیلل نویر، مدیر اجرایی دیدبان سازمان ملل متحد، از بیانیه مشترک سفیران حقوق بشر یازده کشور اروپایی در محکومیت صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، خواننده معترض رپ در ایران، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی خبر داد.

او روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، امضاکنندگان بیانیه با تاکید بر این که «توماج صالحی یکی از صداهای قدرتمند حامی تظاهرات مسالمت‌آمیز پس از مرگ مهسا امینی در ایران بود،» صدور حکم اعدام برای او را محکوم کرده‌اند.

در ادامه بیانیه گفته شده است، این حکم «در شرایطی صادر می‌شود که محدودیت‌های شدیدی برای آزادی هنری و آزادی بیان در ایران وجود دارد و از مجازات اعدام به‌عنوان ابزاری برای ایجاد هراس و سرکوب مخالف استفاده می‌شود.»

بنا بر اعلام مدیر اجرایی دیدبان سازمان ملل، نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، سوئد، نروژ، فنلاند، هلند، اسپانیا، استونی، لیتوانی و لوکزامبورگ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، امضاکنندگان این بیانیه مشترک هستند.

این نمایندگان، در پایان بیانیه، «مخالفت شدید و اصولی» خود را با مجازات اعدام تحت هر شرایطی تکرار کرده و از حکومت ایران خواسته‌اند از استفاده از این مجازات به عنوان «ابزاری برای سرکوب صداهای منتقد» خودداری کند.

امیر رئیسیان یکی از وکلای پرونده توماج صالحی پنجم اردیبهشت از صدور حکم اعدام برای این خواننده معترض، بابت پرونده اتهامی سال ۱۴۰۱، از سوی دادگاه انقلاب اصفهان خبر داد؛ حکمی که قبلا از سوی دیوان عالی نقض شده بود.

توماج صالحی در جریان اعتراضات سراسری مردم در ایران، که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در اواخر شهریور ۱۴۰۱ آغاز شد، به‌طور جدی فعالیت داشت و از معترضان و افراد بازداشت‌شده حمایت می‌کرد.

دیدبان سازمان ملل متحد یک نهاد غیردولتی است که وظیفه آن نظارت بر عملکرد سازمان ملل، با تمرکز بر دفاع از حقوق بشر و مبارزه با دیکتاتوری در کشورهای مختلف جهان و استانداردهای دوگانه بین‌المللی در این حوزه است.

XS
SM
MD
LG