لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

بیانیه اعتراضی بیش از ۴۶۰ «رزمنده جنگ ایران و عراق»؛ به‌ جای توماج‌ها ما را اعدام کنید


بیش از ۴۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان و آسیب‌دیدگان جنگ هشت ساله ایران و عراق در بیانیه‌ای ضمن اعتراض شدیدالحن به وضعیت کنونی ایران خطاب به سران جمهوری اسلامی نوشتند: «ای حاکمان! بیایید بجای توماج‌ها ما را اعدام کنید. ما گناهکاریم.»

به گزارش کلمه، امضاکنندگان این بیانیه خود را «جمعی از رزمندگان، خانواده‌های شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران» معرفی کرده و اضافه کردند: «به‌جای توماج‌ها ما را اعدام کنید. ما گناهکاریم. این ما بودیم که انسان خطاکار را در جایگاه خدایی نشاندیم و مقدمات فساد فی‌الارض را فراهم کردیم. بیایید ما را در بند کشید که بر این همه مظالم و هتک حرمت جوانان و دخترانمان سکوت کردیم.»

آنها همچنین با اعتراض به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی خاطرنشان کردند: «حکومتی که پاسخگوی هیچکدام از ابربحرانهای خود ساخته‌اش نیست، همه‌روزه نیروهای مسلح را به‌قصد ارعاب و وحشت راهی خیابانها می‌کند و حالا حکم اعدامی شرم‌آور برای یک هنرمند معترض و جوان صادر کرده است.»

این گروه در خاتمه به حاکمان جمهوری اسلامی هشدار دادند «تا دیر نشده» از تهدید و ارعاب جوانان و تشویش همه روزه اذهان عمومی دست بردارند و کشور را «به پرتگاه فروپاشی» نبرند.

سازمان حقوق بشر ایران روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت، گزارش داد که طی دو هفته؛ از ۲۸ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت، حکم اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «در دو‌هفته اخیر، جمهوری اسلامی هر پنج‌ ساعت، یک تن را اعدام کرده بدون اینکه برایش هزینه‌ای داشته باشد.»

بر اساس آمار سازمان حقوق بشر ایران، جمهوری اسلامی در ماه آوریل (از سیزدهم فروردین تا یازدهم اردیبهشت)، ۷۱ تن را اعدام کرده است.

از این تعداد، ۴۴ تن با اتهامات مربوط به «مواد مخدر»، ۲۶ تن با اتهام «قتل عمد» و یک تن با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید از اعدام‌شدگان، دست‌کم ۱۶ تن شهروند بلوچ، ۶ تن از اتباع افغانستان و ۳ تن زن بوده‌اند.

این سازمان همچنین گزارش داد که از یازدهم دی‌ماه سال ۱۴۰۲ برابر با آغاز سال جاری میلادی تا ۱۱ اردیبهشت، ۱۷۱ تن در زندان‌های ایران اعدام شدند.

آقای امیری‌مقدم از کشورهای «پایبند به حقوق‌بشر» خواسته است تا در قبال موج اعدام‌ها در ایران واکنش نشان دهند.

XS
SM
MD
LG