لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

گزارش وال استریت جورنال: پاکت‌های پول و نقشه بمب؛ نگاهی به عملیات پنهانی ایران در اروپا


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گزارشی از متیو دالتون در روزنامه وال استریت جورنال

در توطئه نافرجام ایران برای بمبگذاری در گردهمایی «سازمان مجاهدین خلق ایران» در حومه پاریس، اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، نقشی محوری داشت. اسم مستعار و اطلاعاتی او در این پرونده «دانیال» بوده است.

«دانیال» یک روز آفتابی ماه ژوئن در کافه ای در‌ لوگزامبورگ نیم کیلو مواد منفجره را به امیر سعدونی و همسرش نسیمه نعامی می دهد. آن دو سال ها از سازمان مجاهدین خلق برای «دانیال» اطلاعات گردآوری می کردند.

«دانیال» برای دریافت اطلاعات از مجاهدین هزارارن یورو پیشنهاد می داد و تهدید کرده بود در صورت عدم همکاری آن ها، زندگی را بر خانواده شان در ایران سخت کند.

امیر و نسیمه از سال ۲۰۱۴ در گر‌همایی های مجاهدین شرکت کرده و به اسدی (دانیال) گزارش می دادند. اسدی اصرار داشت نسیمه هم امیر را در جلسات همراهی کند.

این زوج گاهی با تعویض چند قطار برای اطمینان از این که تعقیب نمی شوند به وین رفته و ضمن ارائه اطلاعات به اسدالله اسدی از او پول نقد در پاکت گرفته و‌ به خانه برمی گشتند.

نسیمه نعامی در خشکشویی کار می کرد. این زوج وقتی چند سال پیش تصمیم گرفتند جدا از هم زندگی کنند هر دو آپارتمان و اتومبیل خود را داشتند. سعدونی اوائل امسال برای بلیط کنسرت راجر واترز در آنتورپ بیش از ۴۰۰ یورو پرداخت کرد.

سعدونی اعتقاد داشت اسدی خبرچین های دیگری هم در میان مجاهدین دارد. او گاهی تصاویری از افراد شرکت کننده در جلسات مجاهدین را به سعدونی نشان می داد که قبلا در باره شان صحبتی نشده بود.

شاهین قبادی، سخنگوی «سازمان مجاهدین خلق ایران»، می گوید امیر سعدونی و نسیمه نعامی حامی مجاهدین بودند، ولی در حلقه افراد درونی قرار نداشتند.

سعدونی و نعامی در سال های اخیر از شرکت کنندگان ثابت گردهمایی های سالانه مجاهدین در حومه پاریس بودند.

اسدی یا همان «دانیال» چند روز قبل از گردهمایی ۳۰ ژوئن سعدونی و نعامی را به لوگزامبورگ فرا خوانده بود.

تقاضای پناهندگی امیر سعدونی در بلژیک یک دهه پیش بر مبنای عضویت او در سازمان مجاهدین پذیرفته شده بود. امیر بعدتر نسیمه را که در ایران در یک استخر کار می کرد به بلژیک آورد و با او‌ ازدواج کرد. سعدونی در اروپا به موسیقی و گروه هایی مانند پینک فلوید علاقه زیادی نشان می‌داد.

شماری از سیاستمداران اروپایی سعی کرده اند نشان دهند که این عملیات کار نیروهای خودسر بوده است، اما مقام های فرانسوی روشن کردند که عملیات توسط سعید هاشمی مقدم، معاون وزارت اطلاعات ایران، هدایت می شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG