لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

شورای اروپا: روسیه باید پاسخگوی جنایاتش در اوکراین باشد


اجلاس شورای اروپا در ایسلند
اجلاس شورای اروپا در ایسلند

رهبران کشورهای اروپا روز سه‌شنبه در اجلاس شورای اروپا در ریکیاویک، پایتخت ایسلند، بار دیگر بر حمایت از اوکراین در برابر تهاجم روسیه تاکید کردند.

پس از آن که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در جریان سفر خود به چند کشور اروپایی، از جمله آلمان، بریتانیا، و فرانسه، وعده‌ کمک‌های نظامی را دریافت کرد، این اجلاس دو روزه شورای اروپا، بر تامین ملزومات قانونی و قضایی برای محکوم کردن کرملین متمرکز خواهد بود.

رهبران اروپا در این اجلاس قصد دارند خطوط کلی سیستمی را طراحی کنند که تمام خسارات وارد شده توسط نیروهای روسی را ثبت و مسکو را مسئول پرداخت غرامت کند. آنها امیدوارند که ایالات متحده که در این اجلاس به عنوان ناظر شرکت می‌کند، از این ابتکار عمل حمایت کند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت: «این طرح تنها یکی از ابتکار عمل‌های بین‌المللی برای اطمینان یافتن از پاسخگویی در قبال جنایات انجام شده در اوکراین است.»

شورای اروپا همچنین می‌خواهد اطمینان یابد که روسیه در قبال جنایت‌های زیادی که در تهاجم به اوکراین مرتکب شده است، پاسخگو شود.

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت: «قویا از ایجاد دادگاهی ویژه برای محاکمه روسیه حمایت خواهم کرد.» ولی برنامه‌های تشکیل چنین دادگاهی در لاهه هنوز به نتیجه نرسیده است.

این اجلاس همچنین می‌خواهد بر مشکلات کودکانی که در طول تهاجم، به اجبار از اوکراین به روسیه منتقل شده‌اند، تمرکز کند. در ماه مارس سال جاری، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و ماریا لووا بلووا، کمیسر حقوق کودکان در آن کشور، را به علت مسئولیت شخصی در ربودن کودکان از اوکراین و انتقال‌شان به روسیه صادر کرد.

در روز اول اجلاس شورای اروپا در ریکیاویک علاوه بر ریشی سوناک و اورسولا فون درلاین، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و اولاف شولتز ، صدراعظم آلمان، نیز در حمایت از اوکراین سخن گفتند. این در شرایطی بود که روسیه در همین روز با ترکیبی از پهپادها، موشک‌های کروز، و موشک‌های بالستیک به کی‌یف، پایتخت اوکراین، حمله کرد.

XS
SM
MD
LG