لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

رأی مردم سوئیس به محدود کردن مهاجرپذیری، ناخرسندی اتحادیه اروپا


همه پرسی در سوئیس: توقف مهاجرت خارجیان - آری یا نه؟
همه پرسی در سوئیس: توقف مهاجرت خارجیان - آری یا نه؟
اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد در روابطش با سوئیس تجدیدنظر می کند. علت تصمیم اتحادیه، همه پرسی دیروز در سوئیس در مورد محدود شدن مهاجرت شهروندان اتحادیه اروپا به آن کشور بود.

کمیسیون اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا «تبعات اقدام جدید سوئیس بر مجموعه روابط میان اتحادیه با آن کشور را بررسی خواهد کرد».

بر اساس این همه پرسی، که تنها اندکی بیش از پنجاه درصد رأی مثبت آورد، تفاهم‌ نامه آزادی رفت و آمد میان سوئیس و اتحادیه اروپا لغو می شود.
سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست.

لوران فابیون وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه گفت همه پرسی سوئیس «رأیی نگران کننده بود چون معنی اش این است که سوئیس می خواهد کشوری منزوی باشد.»

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مقر اتحادیه در بروکسل دیداری داشتند؛ اما روشن ینست که آیا مسأله سوئیس در دستور کار نشست بود یا نه.

به گزارش تلویزیون سوئیس، ۵۰.۳% از رأی دهندگان از طرح پیشنهادی حزب راستگرای مردم سوئیس برای «توقف مهاجرت های گسترده» رأی مثبت دادند. حزب مردم سوئیس می گوید کشور نمی تواند پذیرای سالانه ۸۰،۰۰۰ مهاجر خارجی باشد.

معنای تصمیم اخیر این است که دولت سوئیس باید در قراردادهایی که اجازه می دهد رفت و آمد شهروندان سوئیس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا آزادانه انجام گیرد، تجدیدنظر می کند. شهروندان سوئیس تا کنون می توانستند آزادانه به کشورهای عضو اتحادیه سفر، و در آن کشورها کار کنند.

کمپین حزب مردم سوئیس برای محدودکردن مهاجرت، بر اثرات منفی حضور خارجیان بر قیمت خانه ها، مشاغل، حمل و نقل عمومی و زیرساخت های کشور تأکید دارد.

مخالفان طرح پیشنهادی راستگرایان می گویند کاهش مهاجرت، به اقتصاد سوئیس - که تازه رو به شکوفایی رفته – ضربه می زند و باعث کاهش نیروی کار ماهر خارجی در کشور می شود.
XS
SM
MD
LG