لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

اتحادیه اروپا به تنش زدایی در مصر تلاش می کند


در حالی که اتحادیه اروپا برای آرام کردن اوضاع در مصر تلاش می کند سازمان های حقوق بشری خواستار کاهش سرکوب ها در کشورهای عرب خلیج فارس شده اند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که رهبری هیئت وزیران اتحادیه اروپا را در اجلاس مشترک با وزیران خارجه کشورهای عرب خلیج فارس برعهده دارد، روز یکشنبه از دیدار هفته گذشته خود با محمد مرسی و اعضای اپوزیسیون مصر برای آرام کردن تنش ها در این کشور خبر داد.
این اجلاس در منامه پایتخت بحرین برگزار شد.

کاترین اشتون به اسوشیتد پرس گفت:«همه کشورهای اتحادیه اروپا با نگرانی روند گسترش اعتراض ها را در مصر زیر نظر دارند».
اوگفت:«برای درک مسائل جاری میان طرفین درگیری از راه گفت و گو تلاش می کنیم».
شرکت کنندگان در این اجلاس ابراز نگرانی کردند که تنش های سیاسی در مصر به جایی برسد که کنترل آن از دست حکومت خارج شود. معترضان مخالف محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر گفته اند تا برکناری وی در خیابان باقی خواهند ماند.

اشتون همچنین از سوی گروه های مدافع حقوق بشر تحت فشار قرار دارد تا به صورت علنی از رهبران خلیج فارس به خاطر گسترش و تشدید دامنه فشار ها و سرکوب در منطقه انتقاد کند، بویژه در زمینه بازداشت های گسترده نویسندگان شبکه های اجتماعی که با اتهام توهین به رهبران این کشورها بازداشت می شوند.

روز یکشنبه سازمان دیدبان حقوق بشر از اشتون واتحادیه اروپا خواست به خاطر محکوم کردن هفت تن از شهروندان عربستان سعودی به زندان های پنج تا ۱۰ ساله که هفته گذشته و به خاطر نوشتن در فیس بوک صورت گرفت، به سران کشورهای عرب شکایت کند. این مجازات ها رسما اعلام نشده اند.

از سوی دیگر، نیروهای اپوزیسیون بحرین در بیانیه مشترکی از اتحادیه اروپا خواستند رهبران کشورهای خلیج فارس را برای آزاد کردن زندانیان سیاسی و تلاش برای یافتن راه حل سیاسی برای ناآرامی ها تحت فشار قرار دهند. از سال گذشته مذاکرات در این جزیره استراتژیک که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکاست، به جایی نرسیده است.
XS
SM
MD
LG