لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

اسرائیل تصمیم اروپا در معاملات تجاری با آن کشور را تبعیض‌آمیز خواند


ساحل غربی رود اردن در سومین جنگ اعراب و اسرائیل به تصرف اسرائیل درآمد.
ساحل غربی رود اردن در سومین جنگ اعراب و اسرائیل به تصرف اسرائیل درآمد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل از بیانیه اتحادیه اروپا در زمینه تمایز کامل و روشن میان تولیدات در داخل اسرائیل و شهرک نشین های یهودی در کرانه باختری رود اردن انتقاد کرد.

روز دوشنبه شورای وزیران اتحادیه اروپا اعلام کرد که هر نوع معامله و خرید کالا از اسرائیل باید متضمن این باشد که مشخص شود محصول مورد معامله، در شهرک نشین های یهودی واقع در "سرزمین های اشغالی" در کرانه باختری رود اردن تولید شده یا در داخل خاک اسرائیل.

وزارت امور خارجه اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد که تصمیم جدید اتحادیه اروپا، ناشی از "تبعیض و تعصب عمیق اروپایی ها در مورد اسرائیل است."

امانوئل نهشون سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت کشورش از متن بیانیه اتحادیه اروپا راضی نیست.

اتحادیه اروپا دو ماه پیش تصمیم گرفت بر کالاهای وارداتی اسرائیلی تولید شده در کرانه باختری رود اردن، که بنا به قوانین و مقررات بین المللی اراضی "اشغالی" محسوب می شود، برچسب تولید در "سرزمین های اشغالی" بزند. تصمیمی که فلسطینی ها از آن حمایت کرده اند.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفت: "امیدوارم گوش های آقای نتانیاهو برای شنیدن پیام اتحادیه اروپا کاملا باز باشد که سرزمین های اشغالی فلسطینیان، بخشی از اسرائیل نیست و نخواهد بود. یهودی نشین ها غیرقانونی اند. با آبادی های یهودی نشین معامله نمی کنیم و بر تولیداتشان برچسب می زنیم."

ساحل غربی رود اردن در سومین جنگ اعراب و اسرائیل به تصرف اسرائیل در آمد و کمی بعد، اسرائیل آن منطقه را به خاک خود ضمیمه کرد.

XS
SM
MD
LG