لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

واکنش اسرائیل به حذف برچسب تولیدات اسرائیلی؛ تعلیق "گفتگوهای دیپلماتیک" با اروپا


اسرائیل در واکنش به تصمیم روز چهارشنبه کمیسیون اروپا برای برچسب گذاری تمام محصولاتی که از شهرک‌های اسراییلی به اروپا می‌آید، اعلام کرد که برخی "گفت‌وگوهای دیپلماتیک" با اتحادیه اروپا را تعلیق می‌کند.

اتحادیه اروپا تصویب کرد که تولیدات مناطق اشغالی نباید برچسب "ساخت اسرائيل" داشته باشند. تا پیش از این محصولات وارداتی از شهرک‌های اسراییلی تنها برچسب "ساخت اسراییل" را داشتند.

بر اساس تصمیم تازه کمسیون اروپا تولیدکنندگان اسرايیلی برای فروش و صادرات محصولات تولید شده در شهرک‌های یهودی نشین ِکرانه باختری، شرق اورشلیم و بلندی‌های جولان به اتحادیه اروپا باید روی آنها برچسب‌هایی نصب کنند که این محصولات در اراضی اشغالی فلسطینی تولید شده است.

واکنش اسرائیل به حذف برچسب تولیدات اسرائیلی؛ تعلیق "گفتگوهای دیپلماتیک" با اروپا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

اتحادیه اروپا شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌هایی که پس از سال ۱۹۶۷ میلادی توسط دولت اسراییل اشغال شدند را خلاف قوانین بین‌المللی می‌داند.

این تصمیم اتحادیه اروپا، با واکنش تند مقام‌های اسرايیلی از جمله بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل رو به رو شده است.

نماینده اتحادیه اروپا در اسراییل روز چهارشنبه در ارتباط با این موضوع از جانب وزارت امور خارجه اسراییل احضار شده‌است.

اتحادیه اروپا می‌گوید این مساله بیش از هر چیز "تمهیدی فنی" برای اطلاع رسانی به مصرف کنندگان است، و نه "تصمیمی سیاسی" آنچنان که دولت اسراییل می‌گوید.

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس‌۲۴ این تمهید در راستای "روشن ساختن قانونی است که تا پیش از این هم وجود داشته ‌است."

"بر اساس تبصره‌ای در قرارداد امضا شده بین اتحادیه اروپا و اسرائیل در سال ۲۰۰۵ میلادی، محصولات تولیدی شهرک‌های اسراییلی مشمول قوانین تسهیل همکاری‌های اقتصادی نمی‌شوند؛ اما سایر محصولات تولید شده در دیگر نقاط کشور اسراییل می‌توانند از این قرارداد سود ببرند."

روز سه‌شنبه دولت اسراییل اعلام کرده بود که برچسب گذاری برای محصولات وارداتی از شهرک‌های اسراییلی در کرانه باختری، اورشلیم شرقی و ارتفاعات جولان، پیامدهای سیاسی خواهد داشت.

وزیر انرژی اسراییل روز گذشته ضمن "تبعیض‌آمیز" خواندن این سیاست اتحادیه اروپا، با اشاره تلویحی به حکومت نازی‌ها در آلمان گفت "این تصمیم یاد‌آور زمانی است که محصولات یهودیان در اروپا برچسب‌گذاری می‌شد."

سخنگوی وزارت امور خارجه اسراییل نیز ضمن محکوم کردن تصمیم جدید اروپا، گفت "برچسب گذاری محصولات، کمکی به پیشبرد مساله اسراییل و فلسطینی‌ها نمی‌کند. این اقدام عناصر رادیکالی که از بایکوت اسراییل طرفداری می‌کنند و کسانی که حق وجود اسراییل را نفی می‌کنند، قدرتمندتر می‌کند."

محصولاتی که شامل این قانون جدید اتحادیه اروپا می‌شوند، کمتر از یک درصد از تبادلات اقتصادی بین اسراییل و اتحادیه اروپا را دربر می‌گیرند.

حجم تجارت اتحادیه اروپا و اسرائیل در سال ۲۰۱۴ میلادی، بر اساس اعلام کمیسیون اروپا، حدود ۱۵۴ میلیون یورو بوده است.

XS
SM
MD
LG