لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

اتحادیه اروپا چه گام هایی را ممکن است برای حفظ برجام در صورت خروج آمریکا بردارد


روزنامه بریتانیایی گاردین می گوید در صورت خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اتحادیه اروپا ممکن است به شرکت هایی که با ایران تجارت دارند، خط مالی اعتباری پیشنهاد دهد.

اتحادیه اروپا در حال بررسی ارائه خطوط اعتباری و منابع مالی اضطراری به شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران است. این شرکت ها در صورت خروج آمریکا از «برجام» و بازگرداندن تحریم های سخت علیه ایران، با عدم پشتیبانی مالی بانک های تجاری مواجه خواهند شد.

آمریکا قرار است ۱۲ ماه مه در باره برجام تصمیم گیری کند که ممکن است باعث اختلاف آمریکا و اتحادیه اروپا شود.

گاردین می نویسد طرح های احتمالی فوق، در جلسه این هفته وزیران خارجه اتحادیه اروپا بررسی شد. آنها همچنان در تلاشند که دولت ترامپ را متقاعد کنند که بهتر است در توافق هسته ای با ایران بماند و آن را تغییر ندهد و دیگر مسائل از جمله موضوع موشک های بالیستیک را جداگانه پیگیری کند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به برنامه اتحادیه اروپا برای حفاظت از آنها علیه تحریم های آمریکا اشاره کرد و گفت: «این اتحادیه آماده می شود که اگر تصمیماتی در جاهای دیگر گرفته شود، در صورت نیاز از منافع اروپایی ها حفاظت کند.»

به نوشته گاردین، بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا به قانونگذاران بریتانیایی روز چهارشنبه گفت اتحادیه اروپا ممکن است بتواند در صورت خروج ترامپ از توافق، برجام را زنده نگه دارد. او گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، حفظ آن کار بسیار سختی خواهد بود و برجام نیز کم ارزش تر خواهد شد اما احتمال حفظ آن وجود دارد.

به نوشته گاردین، از دیگر موضوعات مورد بررسی، احتمال تصویب قانونی است که شرکت های اروپایی طرف قرارداد با ایران را در برابر تحریم های آمریکا ایمن می سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG