لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

گزارش سی ان ان: آمریکا ضمن مذاکره با اروپا، برای ترک برجام آماده می‌شود


وبسایت شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی نوشت: مقام های آمریکایی رویکردی موازی را در برابر توافق هسته ای ایران در پیش گرفته اند. تیم مذاکره کننده دولت ترامپ ضمن مذاکره با متحدان اروپایی بر سر اعمال تغییرات مورد نظر رییس جمهوری آمریکا، خود را برای خروج از این موافقتنامه بین المللی آماده می کنند.

دونالد ترامپ دوازدهم ماه مه را ضرب الاجل موافقت آمریکا و متحدان اروپایی بر سر نحوه اصلاح ایرادات برجام اعلام کرده است. پرزیدنت ترامپ باید در آن روز درباره تمدید لغو تحریم های ایران یا خروج از توافق هسته ای تصمیم بگیرد.

مقام های آمریکایی می گویند تفکر رییس جمهوری آمریکا این است که اگر آمریکا و اروپا بر سر اصلاح توافق متحد باشند، روسیه و چین هم همراه خواهند شد چون راهی غیر از پذیرش این تغییرات ندارند.

منتقدان می گویند ترک برجام به روابط با متحدان اروپایی آسیب زده و به منافع امنیت ملی آمریکا لطمه می زند. خروج از توافق هسته ای از توان آمریکا در نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران کاسته و پیامی صریح به کره شمالی می فرستد که ایالات متحده در پایبندی به توافقنامه های هسته ای قابل اعتماد نیست.

برایان هوک، مدیرکل برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا که تیم مذاکره کننده دولت ترامپ در اروپا را هدایت می کند، می گوید در چارچوب قراردادهای منع گسترش جنگ افزار هسته ای «افزودن توافقنامه های مکمل امری بسیار معمول است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG