لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

نشست اتحادیه اروپا برای برخورد شدیدتر با قاچاقچیان انسان برگزار شد


وزیران امور خارجه و دفاع اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل پایتخت بلژیک گرد هم آمدند تا در مورد عملیات نظامی به منظور توقف سیل ورود غیرقانونی مهاجران از طریق آب‌های دریای مدیترانه و با قایق‌های ناامن به کشورهای اروپایی تصمیم بگیرند.

در پی غرق شدن بیش از ۷۰۰ نفر در یکی از مرگبارترین حوادث سفر دریایی مهاجران، بحث مهاجرت غیرقانونی به کشورهای اروپایی به صدر فهرست اولویت‌های اتحادیه اروپا منتقل شده است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همین زمینه گفت «امروز هدف اصلی، تصمیم‌گیری درباره عملیات دریایی اتحادیه اروپا برای از بین بردن شبکه‌های قاچاق انسان در آب‌های مدیترانه است.»

وی در ادامه افزود «من انتظار دارم امروز به نتیجه برسیم و تصمیم بگیریم؛ تا آن که بتوانیم برنامه ریزی‌ها را آغاز و در صورت امکان از هفته‌های آینده، عملیات را آغاز کنیم.»

وزیران خارجه و دفاع اتحادیه اروپا در نشست امروز همچنین برای جلب توافق شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه‌ای تلاش می‌کنند که به منزله مجوزی، برای توسل به زور برپایه فصل هفتم منشور سازمان ملل، در عملیات نظامی علیه قاچاقچیان انسان باشد.

به گفته مقام‌های اروپایی، نزدیک به هزار مهاجر غیرقانونی، عمدتا از کشورهای آفریقایی، تنها در طول سه تا چهار روز گذشته در آب‌های جنوب فرانسه متوقف شده‌اند.

XS
SM
MD
LG