لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

طرح صلح بورل روی میز؛ ۲۷ وزیر خارجه اروپایی با مقامات فلسطینی و اسرائیلی دیدار می‌کنند


وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه دوم بهمن، برای بررسی چشم‌انداز صلح با فلسطینی‌ها، جداگانه با مقامات اسرائیل و تشکیلات خودگران فلسطینی گفت‌وگو می‌کنند و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برنامه ده ماده‌ای صلح خود را ارائه خواهد کرد.

پس از رد درخواست‌ها برای تشکیل کشور فلسطینی از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ۲۷ وزیر خارجه اتحادیه اروپا امروز با همتایان خود از اسرائیل و فلسطین به‌صورت جداگانه دیدار خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، ابتدا وزرای خارجه اتحادیه اروپا با اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، و سپس با ریاض المالکی، دیپلمات ارشد فلسطینی، به‌تنهایی ملاقات خواهند کرد. انتظار نمی‌رود کاتز و المالکی مستقیماً با هم دیداری داشته باشند.

کاتز و المالکی همچنین روز دوشنبه در نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به‌صورت جداگانه سخنرانی خواهند کرد. وزیران خارجه عربستان سعودی، اردن، مصر و دبیرکل اتحادیه عرب نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

علاوه بر این، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برنامه ده ماده‌ای برای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان ارائه خواهد کرد.

اتحادیه اروپا برای اتخاذ یک موضع متحد در قبال درگیری غزه با مشکل مواجه بوده است، زیرا حامیان سرسخت اسرائیل مانند آلمان درخواست‌های اسپانیا و ایرلند برای برقراری فوری آتش‌بس را رد کرده‌اند.

مقامات اتحادیه اروپا شرایط گسترده‌ای را برای «روز پس از پایان جنگ جاری در غزه» ترسیم کرده‌اند که شامل توقف خصومت‌ها، آزادی گروگان‌های اسرائیلی، پایان حکومت حماس و نقش تشکیلات خودگردان فلسطینی در اداره غزه است.

در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل، ۱۲۰۰ تن از جمله کودکان، زنان، و سالمندان کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر به گروگان گرفته شدند.

اسرائیل می‌گوید هنوز ۱٣۰ گروگان در غزه هستند اگرچه احتمالا حدود ۱۰۰ تن از آنها زنده مانده‌اند.
ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG