لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

عربستان: بدون حل مساله فلسطینی‌ها روابط با اسرائیل عادی نخواهد شد


وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» که روز یکشنبه، اول بهمن، پخش شد گفت بدون حل مساله فلسطینی‌ها نمی‌توان روابط با اسرائیل را عادی کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان در پاسخ به این سوال که آیا بدون مسیری به سوی تشکیل کشور معتبر و برگشت‌ناپذیر فلسطینی‌ها روابط با اسرائیل عادی نخواهد شد گفت: «این تنها راهی است که همه از آن سود خواهند برد. بنابراین، بله، زیرا ما به ثبات نیاز داریم و ثبات تنها از طریق حل مسئله فلسطینی‌ها حاصل خواهد شد.»

او پیشتر، روز سه شنبه ۲۶ دی، در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفته بود در صورت حصول توافق جامعی که شامل تشکیل یک کشور فلسطینی باشد، ریاض می‌تواند اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

شاهزاده فیصل بن فرحان تاکید کرد که «صلح منطقه‌ای صلح برای اسرائیل را نیز شامل می‌شود، اما این امر تنها با برقراری صلح برای فلسطینی‌ها از طریق [تشکیل] یک کشور فلسطینی امکان‌پذیر است..»

او در پاسخ به این سوال که آیا عربستان سعودی، اسرائیل را به عنوان بخشی از یک توافق سیاسی گسترده‌تر به رسمیت می شناسد، گفت: «قطعا.»

شاهزاده فیصل گفت عربستان سعودی با دولت آمریکا برای رسیدن به صلح در منطقه از طریق تشکیل یک کشور فلسطینی کار کرده‌ است.

او گفت «در زمینه [جنگ] غزه چنین موضوعی [صلح از طریق تشکیل یک کشور فلسطینی] بیشتر صدق می‌کند.»

دو منبع آگاه از مواضع ریاض گفتند که پس از شروع جنگ بین حماس و اسرائيل در مهر گذشته عربستان سعودی طرح‌های مورد حمایت آمریکا برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را متوقف کرد و اولویت‌های دیپلماتیک خود را تغییر داد.

شبه نظامیان حماس روز ۱۵ مهر در یک حمله تروریستی به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ تن را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۴۰ تن، از جمله کودکان، زنان، و سالمندان را گروگان گرفتند و به غزه بردند.
ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائيل گام مهم ریاض برای دریافت یک توافق دفاعی عمده از آمریکا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG