لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

انتخابات پارلمان اروپا؛ رشد سبزها، موفقیت راست افراطی و شکست احزاب سنتی


در حالی که شمارش آرای انتخابات پارلمان اروپا ادامه دارد، نتایج اولیه این انتخابات حمایت از موفقیت گروه‌های راست افراطی در کشورهای مختلف، رشد آرای گروه‌های سبز و کاهش حمایت از احزاب سنتی اتحادیه اروپا دارد.

در این انتخابات برای برگزیدن ۷۵۱ عضو پارلمان اروپا، احزاب چپ و راست میانه موفق به کسب اکثریت نشدند. به این ترتیب این احزاب مجبور خواهند با دیگر گروه‌های حاضر در پارلمان برای کسب اکثریت، دست به ائتلاف بزنند.

ائتلاف میان لیبرال‌ها و دموکرات‌های اروپا احتمالا مهم‌ترین نقش را در شکل‌گیری اکثریت پارلمان اروپا خواهد داشت. با این حال این گروه‌‌‌ها برخلاف سال‌های پیشین اکثریت این اتحادیه را در اختیار نخواهند داشت.

هم‌زمان متئو سالوینی معاون نخست‌وزیر ایتالیا و رهبر حزب دست راستی لگا نورد، خبر از آن داده است که احتمالا نزدیک به ۱۵۰ کرسی پارلمان اروپا در اختیار ملی‌گرایان و پوپولیست‌های اتحادیه اروپا خواهد بود.

رای این گروه‌ها در انتخابات پارلمان اروپا به نسبت سال‌های گذشته بیشتر شده و قدرت بیشتری در اتحادیه اروپا خواهند داشت.

برای نمونه در فرانسه حزب دست راستی اتحاد ملی به رهبری ماری لوپن پیشتاز است و احتمالا بین ۲۲ تا ۲۴ کرسی در پارلمان اروپا خواهد داشت.

در آلمان حزب دست راستی «آلترناتیو برای آلمان» حدود ده درصد آرا را به خود اختصاص داده است. در ایتالیا نیز حزب راست افراطی لگا نورد بیشترین رای را به خود اختصاص داده است.

نتیجه‌ شمارش آرا در بریتانیا نیز نشان می‌دهد که حزب برگزیت به رهبری نایجل فاراژ ۳۷ درصد آرا را کسب کرده و بیشترین کرسی‌های بریتانیا در پارلمان اروپا را به خود اختصاص خواهد داد.

در اسپانیا و منطقه کاتالونیا دو تن از رهبران جدایی‌طلب به پارلمان اروپا راه پیدا کرده‌اند: کارلوس پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالوینا که در حال حاضر در تبعید است و اوریول ژانکه‌را ازرهبران کاتالونیا و اعضای پیشین دولت محلی این منطقه که از زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در زندان است.

رشد سبزها و گروه‌های طرفدار محیط زیست هم در این انتخابات قابل توجه است. این گروه‌ها در کشورهایی چون ایرلند، فرانسه و آلمان با رشد رای زیادی مواجه بودند و در پارلمان اروپا کرسی‌های قابل توجی کسب خواهند کرد.

انتخابات امسال پارلمان اروپا شاهد بیشترین میزان مشارکت رای‌دهندگان در دو دهه اخیر بوده است. نزدیک به ۴۲۶ میلیون شهرند اتحادیه اروپا - حدود ۵۱ درصد رای‌دهندگان - در این انتخابات شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG