لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا: کارمندان دولتی می‌توانند از داشتن حجاب اسلامی در محل کار منع شوند 


دیوان دادگستری اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه هفتم آذر، حکم داد که مقامات دولتی در کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند کارمندان خود را از استفاده از نشانه‌ها و نمادهای مذهبی، از جمله حجاب اسلامی در محل کار منع کنند.

این پرونده پس از آنکه به یکی از کارمندان زن شهرداری «آنس» در شرق بلژیک گفته شد که نمی‌تواند در محل کار از حجاب اسلامی استفاده کند، به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا کشیده شد.

در پی آن، شهرداری شرایط استخدام را تغییر داد و کارمندانش را ملزم به رعایت «بی‌طرفی» از طریق استفاده نکردن از علائم آشکار مربوط به اعتقادات مذهبی یا ایدئولوژیک کرد.

کارمند زنی که به او گفته شده بود در محل کار حجاب اسلامی نداشته باشد، شکایت کرد و گفت که حق آزادی مذهب او نقض شده است.

موضوع حجاب سال‌ها است که در سراسر اروپا بحث‌برانگیز و تفرقه‌انگیز بوده است.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که عالی‌ترین مرجع قضایی برای تفسیر قوانین کشورهای عضو است، گفت که سیاست «بی طرفی» که به منظور ایجاد یک محیط اداری عاری از جهت‌گیری در‌ پیش گرفته شده است، می‌تواند با یک هدف مشروع توجیه شود و اداره های دولتی می‌توانند بدون تبعیض، اجازه استفاده از حجاب اسلامی در محیط کار را بدهد.

دادگاه گفت که مقامات کشورهای عضو در چگونگی اجرای سیاست بی‌طرفی، آزادی عمل دارند ولی تأکید کرد که این سیاست باید به شیوه‌ای منسجم و سیستماتیک دنبال شود و اقدامات باید به آنچه «ضروری» است، محدود شوند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا می‌گوید این وظیفه دادگاه‌های کشوری است که بررسی کنند آیا الزامات رعایت شده است یا خیر.

XS
SM
MD
LG