لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

اتحادیه اروپا صدور حکم اعدام جمشید شارمهد را به شدت محکوم کرد


دادگاه انقلاب تهران جمشید شارمهد، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی را به اعدام محکوم کرد
دادگاه انقلاب تهران جمشید شارمهد، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی را به اعدام محکوم کرد

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی، را «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم کرد.

اتحادیه اروپا همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به شمار فزاینده شهروندان اروپایی زندانی در ایران، استفاده از مجازات اعدام را در هر جایی و تحت هر شرایطی محکوم کرده است.

دادگاه انقلاب تهران روز سه‌شنبه جمشید شارمهد، شهروند ۶۷ ساله ایرانی-آلمانی را به اتهام دست‌داشتن در بمبگذاری مرگبار یک مسجدی در شیراز به اعدام محکوم کرد. اشاره دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به انفجار در حسینیه شهدای شیراز در ۲۴ فروردین ۱۳۸۷ است که به مرگ دست‌کم ۱۴ نفر منجر شد. پیشتر جمهوری اسلامی برخی را به اتهام دست داشتن در این انفجار مجازات کرده بود.

خانواده آقای شارمهد می‌گویند او توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دبی ربوده و برای محاکمه ساختگی به ایران برده شد.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، این نهاد با مقامات آلمانی در تماس نزدیک است و تمام تلاش خود را برای دفاع از بازبینی قضایی با رعایت کامل حقوق دادرسی و حق استیناف انجام خواهد داد. این بیانیه بر حق دسترسی کنسولی تاکید می‌کند. آقای شارمهد از حق کنسولی و دسترسی به وکیل انتخابی محروم بود.

آلمان نیز روز چهارشنبه از اخراج دو دیپلمات ایرانی از این کشور در واکنش به صدور حکم اعدام آقای شارمهد خبر داد.

در حال حاضر دست‌کم ١٧ شهروند خارجی، عمدتا دوتابعیتی، در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند.

گروه‌ها و فعالان مدافع حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی با به گروگان گرفتن شهروندان دوتابعیتی و خارجی، در پی اخذ امتیازات سیاسی و دیپلماتیک از کشورهای غربی است.

XS
SM
MD
LG