لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

موگرینی: اولین هدف من، حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران است


جانشین کاترین اشتون، در اتحادیه اروپا، در دیدار با محمد جواد ظریف اولین هدف خود را حل و فصل پرونده بحث برانگیز برنامه هسته ای ایران، تا مهلت ماه نوامبر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا، که به زودی به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جانشین کاترین اشتون خواهد شد، روز چهارشنبه در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در رم، گفت که دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران تا پیش از پایان مهلت مقرر در ۲۳ نوامبر امسال(سوم آذر) برای ثبات منطقه ضروری است.

محمد جواد ظریف، در سفر اروپایی اخیر خود، پیش از دیدار با موگرینی، با کاترین اشتون نیز گفت و گو کرده بود. کاترین اشتون با تحویل سمت خود در پارلمان اروپا به موگرینی در ماه آینده، همچنان سرپرست گروه مذاکره کننده با ایران باقی خواهد ماند.

خانم موگرینی پس از دیدار با ظریف گفت که اطمینان دارد یک اراده سیاسی قوی در ایران برای رسیدن به توافق هسته ای وجود دارد اما امیدوار است که شاهد گامهای عملی ایران برای رسیدن به توافق باشد. البته به گفته او، گفت و گو با ظریف این امیدواری را به او داد که رسیدن به توافق تا مهلت مقرر امکان پذیر است.

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که مقامات ایتالیایی برای بحث درباره چگونگی بازگشت ثبات به سوریه و عراق با همتایان ایرانی خود در تماس بوده‌اند. به گفته او، دو طرف به طور مشترک بر این اعتقاد هستند که اگر چه یک اقدام نظامی برای حل معضل فعلی عراق در شرایط کنونی لازم است اما پیش از هر چیز نیاز عراق به یک دولت فراگیر را باور دارند.

محمد جواد ظریف هم در پایان دیدار با وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که چشم انتظار بهبود روابط با اروپا پس آغاز به کار این مقام ایتالیایی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست.

به گفته ظریف، بحران در عراق و سوریه نشان داد که ایران و اتحادیه اروپا برای حل و فصل چالش‌های مشترک، نیازمند همکاری بیشتر با هم هستند. توسعه روابط اقتصادی، استفاده از فرصت‌های برای حل چالش‌های مشترک و گفت و گو درباره حقوق بشر، به گفته ظریف، زمینه‌های مشترک همکاری ایران و اروپاست.

کشورهای گروه ۱+۵ ، به سرپرستی کاترین اشتون، با ایران توافق کرده اند که تا ۲۳ نوامبر سال جاری میلادی به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند. هدف قدرتهای جهانی از دستیابی به توافق با ایران، اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است. در مقابل تهران انتظار دارد که در پی توافق با غرب، تحریم‌های سنگین اقتصادی علیه ایران لغو شود.

XS
SM
MD
LG