لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

کاهش اتانول بنزین به زیان ذرت کاران آمریکاست


در ماه نوامبر موسسه حفاظت از محیط زیست آمریکا پیشنهاد کرده است که میزان اتانول بنزینی را که در این کشور عرضه می شود، کاهش دهد. قانون لازم الاجرای کنونی ایجاب می کند که کارخانجات تصفیه بنزین ۶۸ میلیارد لیتر اتانول را تا سال ۲۰۱۴ به کار برند.

تغییراتی که پیشنهد شده، ایجاب می کند که این میزان به ۵۶ میلیارد لیتر تقلیل یابد.

مزرعه داران و کشاورزان سراسر آمریکا می گویند در پی گذراندن سال ۲۰۱۲ که یکی از بدترین سال های ممکن برای میزان تولید فراورده های کشاورزی و برداشت محصول بوده، سال جاری یکی از بهترین سال ها تلقی می شود.

اما اشکالی که این واقعیت برای کشاورزان در بردارد، زیانی است که متوجه آنهاست، چون بهای محصولات کشاورزی امسال پایین تر از سال های گذشته است و فراوانی محصول، سبب نزول قیمت خرید آن از کشاورزان شده است.

شماری از تحلیلگران کشاورزی آمریکا می گویند از سال ۲۰۰۸ به بعد، آمریکا حدود ۹ درصد کمتر از میزان سابق،‌ اتانول مصرف می کند.

مشکلی که کاهش مصرف اتانول برای کشاورزان آمریکایی دارد آن است که عمده اتانول مصرفی برای بنزین از ذرت تهیه می شود و این ذرت از کشاورزان خریداری می شود. از این روست که با کاهش اجباری یا انتخابی میزان اتانول در بنزین تصفیه شده، نیاز به اتانول نیز کاهش می یابد و نیاز به ذرت نیز در به تبع آن کم می شود و این به زیان کشاورزان، به ویژه ذرت کاران است، چون هم تقاضای محصولشان را پایین می آورد، و هم بهای محصولشان را کاهش می دهد.

آنچه پیشتر نگرانی کشاورزان بود، تغییر کرده است. این روزها عامل اصلی نگرانی آنها به جای آب و هوا، میزان ذرت مورد نیاز دولت است که برای تولید اتانول از آنها خریده می شود. با ترغیب مردم به افزایش خرید و استفاده از اتومبیل های هیبرید (دوگانه سوز، برق و بنزین)، بر این مشکل کشاورزان نیز دامن زده می شود.
XS
SM
MD
LG