لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

سرپرست وزارت دفاع: با متحدان خود و در سه محور، با اقدامات ایران مقابله می‌کنیم


«مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا در بروکسل گفت: ایران ۴۰ سال است تخاصم‌های خود را در منطقه گسترش می‌دهد و در سه ماه اخیر آن را افزایش داده است. او افزود: ما با سه محور درخواست برای محکوم کردن عمومی این اقدامات از سوی ایران، هم‌رسانی اطلاعات دقیق با متحدان در مورد تهدید‌های ایران و همچنین ایجاد ائتلافی برای ایجاد امنیت دریانوردی، با اقدامات ایران مقابله می‌کنیم.

آقای اسپر روز پنجشنبه ششم تیرماه و در مقر سازمان آتلانتیک شمالی ناتو در بروکسل در مقابل خبرنگاران حاضر شد و با بررسی اهداف سفر خود، به چند پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

سرپرست پنتاگون افزود: آمریکا آغازگر تنش‌ها و حمله‌های اخیر در خلیج و تنگه هرمز نبوده و ما به دنبال حرکت به سمت خروج از تقابل نظامی و پیگیری راه دیپلماسی با ایران هستیم.

در این مراسم که به طور مستقیم از حساب توئیتری وزارت دفاع آمریکا پخش می‌شد، آقای اسپر گفت: به وضوح و بار دیگر می‌گویم ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم. ما با متحدان و اعضای ناتو مذاکره کرده و ائتلافی ایجاد خواهیم کرد که امنیت دریانوردی در تنگه هرمز و خلیج را تامین کند و برای کشتی‌های تجاری خدمات اسکورت حمایتی هم در نظر می‌گیریم.

مارک اسپر گفت: ما تیمی را روانه کرده‌ایم که اطلاعات دقیق از تهدید‌های ایران را به متحدان ما اطلاع دهد. هدف ما آوردن ایران به میز مذاکره است تا به توافق جامعهی برسیم که حوزه فعالیت‌ اتمی، تسلیحات موشکی، حمایت ایران از تروریسم و دیگر فعالیت‌های برهم‌زننده آن‌ها را در برگیرد.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا افزود: ما به دنبال جنگ نیستیم ولی از خود دفاع می‌کنیم. هیچ‌کس نباید خودداری را با ضعف اشتباه بگیرد.

مارک اسپر در پاسخ به پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس که متحدان چطور در مورد تهدید ایران پاسخ داده‌اند گفت: من فهرستی از تهدیدها و اقدامات مخرب آن‌ها علیه عربستان سعودی، در دریای عمان، سرنگونی پهپاد آمریکایی و دیگر اقدامات به آن‌ها دادم. اواسط ماه ژوئیه بازمی‌گردم تا به بحث خود ادامه دهیم.

سرپرست موقت وزارت دفاع آمریکا افزود: من از متحدان خواستم به طور عمومی حملات ایران را محکوم کنند، چه به طور عمومی یا خصوصی به ایران پیام دهند اخلالی در امنیت دریانوردی ایجاد نکند و همچنین به ایجاد ائتلافی برای افزایش خدمات امنیتی کشتی‌های غیرنظامی و تجاری، فکر می‌کنیم.

مارک اسپر گفت: همه متحدان با این چالش موافق هستند و از این که آمریکا دنبال جنگ نیست استقبال می‌کنند. ولی ما تلاشمان این است که از مسیر نظامی دور شده، امکان تنش را کم کرده و به سمت دیپلماسی برویم.

آقای اسپر در پاسخ به خبرنگار دویچه‌وله که گفت هنوز برخی از کشورهای اروپایی در توافق اتمی برجام حضور دارند و چطور می‌شود رفتار ایران را با توجه به این توافق محکوم کرد، گفت: ما نیاز به رفتار صحیح داریم. این ارتباطی به برجام ندارد. پرزیدنت ترامپ به وضوح گفته بدون پیش شرط با ایران مذاکره می‌کنیم. دیگر از این مشخص‌تر نمی‌شود. پس بهتر است بیایند و به راه دیپلماسی بپیوندند.

مارک اسپر افزود: هدف این است که از جنگ با ایران پرهیز شود. تمامی متحدان این جا هستند. ما دیدگاه خود در خصوص تهدیدهای ایران در سه ماه گذشته را دادیم و رفتار تحریک آمیز ایران را مطرح کردیم. ما اطلاعات خود را به آن‌ها می‌دهیم و انتظار داریم عمومی این رفتارهای ایران را محکوم کنند، خصوصی یا عمومی به ایران بگویند درست رفتار کند و بعد به ما کمک کنند آزادی دریانوردی در تنگه هرمز را اجرا کنیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG