لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

اردوغان برگزاری انتخابات زودرس در ترکیه را اعلام کرد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی کشور در تاریخ ۲۴ ژوئن و یک سال پیش از موعد مقرر برگزار خواهد شد. اردوغان با اشاره به جنگ سوریه و دشواری های اقتصادی، این اقدام را برای تغییر سریع تر نظام کشور از پارلمانی به ریاستی ضروری قلمداد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای اردوغان گفته است که پس از رایزنی با «دولت باچلی»، رهبر حزب ناسیونالیست ام‌اچ‌پی (MHP)، این تصمیم را گرفته است. گفته می شود این حزب کوچک در پارلمان با حزب حاکم – یعنیحزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان – ائتلاف خواهد کرد.

پیشتر تاریخ برگزاری انتخابات در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود و دولت امکان برگزاری انتخابات زودرس را منتفی دانسته بود.

اردوغان در یک گفتگوی تلویزیونی تاکید کرد که با وجود هماهنگی کامل دولت با رئیس جمهوری، بیماری های نظام پیشین در هرگامی که دولت برمی دارد رخ می نماید. به گفته او فوریت تحولات سوریه و دیگر جاها ایجاب می کند که ما هر چه زودتر نظام ریاستی را به اجرا درآوریم؛ چون این اقدام موجب تقویت هرچه بیشتر کشور در آینده خواهد شد.

سال گذشته در یک همه پرسی، پیشنهاد اردوغان دایر بر تغییر قانون اساسی و برقراری نظام ریاستی به جای نظام پارلمانی رای آورد.

بخشی از سرمایه گذاران از هم اکنون به چشم اندازهای رشد اقتصادی در دوران پس از انتخابات فکر می کنند و نگران رشد اقتصادی ترکیه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG