لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۶:۵۰

چطور کرونا جهان را در ۲۰۲۰ تغییر داد؛ از سفر تا نیایش مجازی


در سال میلادی ۲۰۲۰ در حالی که شیوع بیماری تنفسی مرگبار کووید-۱۹ ارتباط فیزیکی نزدیک بین انسانها را محدود کرد تکنولوژی بیش از پیش به هسته مرکزی زندگی تبدیل شد و فضای مجازی یکه تاز میدان شد.

دولتها با بهره گیری از فن آوری های پیشرفته به ردیابی شهروندانی میپردازند که احتمالاً در معرض تماس با افراد آلوده به ویروس قرار گرفته اند.

در کره جنوبی شهروندانی که در حالت قرنطینه به سر می‌برند یک برنامه کامپیوتری در تلفنهای هوشمندشان تعبیه کرده اند که به دولت اختیار می‌دهد بر وضع سلامت و جابجایی آنان در راستای پیشگیری از شیوع ویروس نظارت بعمل آورد. باشگاههای شبانه در شهر برلَن آلمان که برای پیشگیری از اشاعه ویروس بسته هستند به یکدیگر پیوسته و شوهای موزیکال مجازی برای تماشای مشتاقان در منزل برگذار کردند.

در اینحال، برای کسانی که در تب و تاب سفر می‌سوزند ولی بدلیل وجود ویروس خانه نشین شده اند هیئت گردشگری مجمع الجزایر فاروُ در شمال اقیانوس اطلس از آوریل گذشته یک تور گردشگری مجازی به راه انداخته است. مشتاقان می‌توانند در منزل از طریق شبکه اینترنت همراه با یک راهنمای سفر از طریق مجازی از ورای شهرکها و جزایر آتشفشان عبور کنند؛ انگار که در یک بازی ویدئویی شرکت دارند.

نیایش مؤمنان نیز از فن آوری بهره مند می‌شود؛ به اینگونه که در شهر توکیوی ژاپن یکی از معابد از طریق مجازی نشستهای دعا ترتیب می‌دهد.

XS
SM
MD
LG