لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۹:۰۱

مراسم کریسمس در سراسر دنیا امسال تحت تاثیر محدودیت‌های ناشی از کووید۱۹ قرار گرفته است


فرارسیدن عید میلاد مسیح، کریسمس یا نوئل، همه ساله تزئیناتی نورانی را گرداگرد جهان به ارمغان می‌آورد ولی بیماری تنفّسی همه گیر ناشی از ویروس مرگبار کرونا سنّتهای نورافشانی را دچار تغییر و تحوّل کرده است.

درآمریکا در مرکز راکفلر در شهر نیویورک مراسم روشن کردن چراغهای تزئین کننده یک درخت بالابلند که همواره جمعیتی از مشتاقان را جلب میکرد امسال به روی عموم بسته بود و تنها از تلویزیون پخش شد.

در واشنگتن، پایتخت، درخت کریسمس در محوّطه کنگره آمریکا در مراسمی نورانی شد که فقط خانم نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان، و تنی چند از قانون گذاران در آن حضور داشتند. روشن کردن چراغهای درخت کریسمس کنگره از سال ۱۹۶۴ میلادی یک سنّت سالانه بوده است.

در اینحال، در کشور سوئد بازار سنّتی کریسمس در مرکز شهر استکهلم، پایتخت، امسال تعطیل شده بود و تزئینات معروف کریسمس در ویترینهای فروشگاهها مشتاقان چندانی را بخود جلب نکرد .

در شهر زاگرب در کرواسی - کشوری که با هفته ها بازخیزی موج عفونتهای ویروسی دست و پنجه نرم کرده است، خیابانها و پارکها به تزئینات کریسمس آراسته شده اند ولی بیشتر نواحی شهر عاری از جمعیّت هستند.

در این کشور عمدتاً مسلمان نشین کوزوو یک کلیسای کاتولیک در یک روستای دورافتاده در ۱۰۰ کیلومتری غرب پریشتینا ، پایتخت، صحنه میلاد مسیح را که بنا به روایات انجیل دریک اصطبل رخ داد بازسازی کرد و درختان غرق در نور را گرداگرد آن قرار داده است ولی از بازدیدکنندگان مشتاق بخاطر کرونا نشانه چندانی نیست.

در این میان، در واتیکان، مقرّ کلیسای کاتولیک رم، یک درخت ۳۰ متری با وزنی معادل ۷ تن در برابر کلیسای عظیم میدان سنت پیتر قرار گرفته است ولی مقامات ایتالیایی در مورد گردهمایی‌ها هشدار داده اند.

در بسیاری از شهرهای آلمان نیز – از جمله،در فرانکفورت و درسدن و دورتموند و برلن – بازارهای سنّتی کریسمس تعطیل هستند.

ضمناً در بیت الّلحم در کرانه باختری رود اردن - که زادگاه مسیح پنداشته میشود – مقامات بهداشتی در تشکیلات خودگردان فلسطینی محدودیّتهایی را برای پیشگیری از اشاعه ویروس به اجرا گذاشته اند که به نوبه خود مانع از گردهمایی های مؤمنان شده است.

گزارش رامش راسخ

XS
SM
MD
LG