لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۱:۱۱

هشدار مایک پمپئو نسبت به تلاش حکومت چین برای وادار کردن دانشجویان چینی در آمریکا به جاسوسی


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ساعتی پیش، در انستیتوی تکنولوژی جورجیا در شهر آتلانتا علیه مقام های رژیم کمونیستی چین برای دنبال کردن به اصطلاح برنامه های فرهنگی و تشویق دانشجویان به تحصیل در آمریکا با اهدافی خاص هشدار داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: چین هر سال ۴۰۰ هزار نفر را برای تحصیل به دانشگاه های آمریکا می فرستد. این اقدامی برنامه ریزی شده است و به هیچ عنوان تصادفی نیست. بخش اعظم زیربنای صنعتی در چین با سرقت دستاوردهای فنی و علمی متعلق به سایر کشورها بنا شده است. دانشجویان چینی مانند دانشجویان کشورهای دیگر از آزادی و تمام حقوق مدنی در آمریکا برخوردارند و آینده درخشانی در این کشور در انتظار آنهاست. اما مقام های حزب کمونیست چین نمی خواهند دانشجویان چینی بعد از فراغت از تحصیل در آمریکا بمانند و از هیچ فشاری به این فارغ التحصیلان از جمله تهدید خانواده های آنان و الزام به جاسوسی خودداری نمی کنند.

پکن نهادی بنام انستیتوی کنفوسیوس را با هدف ظاهری گسترش زبان چینی و تبادل دانشجو بوجود آورده که در بیش از ۱۳۰ کشور جهان شعبه دارد.

وزیر خارجه آمریکا خواستار تعطیلی این نهاد شد و تاکید کرد این موسسه در واقع اهرمیست که حزب کمونیست چین برای تشویق دانشجویان چینی به همکاری های غیرمشروع با مقام های اطلاعاتی چین از آن استفاده می کند.

XS
SM
MD
LG