لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۱۸

تلاش یک مهندس آمریکایی برای استفاده از فناوری نوین جهت بهینه‌سازی اندام‌های مصنوعی


در آمریکا یک مهندس آمریکایی متولد مجارستان که به دلیل ابتلا به عفونت مِنانژیت دو پا و یک بازو و هر دو دست خود را از دست داده است سرگرم کار بر روی روش‌هایی با هوش مصنوعی است تا استفاده از دست و پای مصنوعی را برای بیمارانی نظیر خود تسهیل کند.

این مهندس یوُرجی لِوِی نام دارد و در سال ۲۰۱۵ میلادی در دانشگاه جانز هاپکینز در شهر بالتیمور در ایالت مریلند آمریکا در رشته مهندسی زیست پزشکی فوق لیسانس گرفت.

آقای لِوِی در ۲۰۱۸ داوطلب اصلی در یک طرح پژوهشی آن دانشگاه بود که دست و پای مصنوعی را به لطف یک لایه پوستی الکترونیکی از قابلیت لامسه برخوردار کرد. با این حال، از دید این مهندس مجار، آن فن آوری ناقص بود و به بیمار این احساس را نمی‌داد که بتواند به نحو احسن بر دست و پای مصنوعی‌اش کنترل داشته باشد.

او اکنون سرگرم کار روی تعبیه هوش مصنوعی در دست و پای ساخته خود است تا اعضای مصنوعی بدن علائم عصبی ناشی از عضله های سالم را درک کنند. آقای لِوِی خواهان آن است که هوش مصنوعی تعبیه شده در طول زمان از عملکرد فرد داوطلب آگاهی یابد و با پیش‌بینی حرکات بعدی او عمل کند.

به اعتقاد این پژوهشگر خلاق، دست و پای مصنوعی بایستی نه تنها ابزار کار بلکه بخش‌هایی لاینفک از بدن باشند. آقای لِوِی ضمناً این انتقاد را مطرح می‌کند که بسیاری از سازندگان دست و پای مصنوعی بیش از آن که برای عملی بودن و سادگی کاربرد محصولات‌شان تمرکز کنند، تلاش می‌کنند که آنها کاملاً شبیه دست و پای واقعی باشند.

XS
SM
MD
LG