لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۴:۵۱

بررسی واکنش جهانی به همه‌گیری کرونا در اجلاس ویژه مجمع‌ عمومی سازمان ملل


چندجانبه‌گرائی موضوع اصلی سخنرانی رئیس هفتادوپنجمین اجلاس مجمع عمومی وولکان بازکر بود در آغاز جلسه ویژه مجمع عمومی برای بررسی واکنش مشترک به همه‌گیری کرونا. درونمایه‌ای که در سخنرانی‌های سران کشورها و روسای دولت‌ها از سراسر جهان، بازتاب یافت.

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت پاسخ به همه‌گیری، طی سال گذشته تبعیض‌آمیز بود و به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی که مبنای واکنش هماهنگ شده بود، مورد بی‌اعتنائی قرار گرفتند. گوترش گفت واکسن قادر به برطرف کردن خسارات همه‌گیری از جمله افزایش فقر و تهدید قحطی و رکود اقتصاد جهانی، نخواهد بود. دبیرکل سازمان ملل بر توزیع عادلانه واکسن از طریق برنامه «کووکس» سازمان ملل تاکید کرد، که بسیاری از کشورها به آن پیوسته‌اند. با این حال گفت ۲۸ میلیارد دلار کسری اضطراری بودجه وجود دارد، از جمله ۴.۳ میلیارد دلار برای دوماه آینده.

رئیس اتحادیه اروپا شارل میشل گفت کشورهای عضو اتحادیه به برنامه «کووکس» ملحق شده‌اند و قصد دارند نقش خود را برای توزیع برابر واکسن، ایفا کنند. او پیشنهاد کرد که یک عهدنامه جهانی برای مبارزه با همه‌گیری‌ها تدوین شود.

سخنران دیگر، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان بود که به عنوان رئیس «جنبش غیرمتعهدها» بر لزوم دسترسی بلامانع، ارزان، برابر و عادلانه به همه داروها از جمله واکسن کرونا تاکید ورزید و هشدار داد که همه‌گیری کرونا، کشورهای عضو جنبش متعهدها را در معرض از دست دادن دستاوردهای سالها توسعه و پیشرفت، قرار داده است.

در نخستین روز ۳۱مین جلسه‌ ۷۵مین اجلاس مجمع عمومی روسای کشورهای پرو، تونس، ترکیه، هندوراس، کوبا، یمن و نامیبیا از طریق ویدیوی از پیش ضبط شده، تلاش مشترک برای مبارزه با آنچه تراژدی بزرگ جهانی توصیف کردند را خواستار شدند.

XS
SM
MD
LG