لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۳:۱۲

مقام سازمان ملل تلاش آمریکا برای مذاکره دولت افغانستان و طالبان را موفقیت بزرگ نامید


فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان، دبورا لیونز، در اجلاس شورای امنیت برای رسیدگی به پیشرفت مذاکرات صبح در افغانستان، با اشاره به پیمان آمریکا و طالبان و سه‌ماه مذاکره میان دولت و طالبان، دستاورد‌های سال ۲۰۲۰ برای صلح افغانستان را بزرگ توصیف کرد ولی گفت با توجه به انتقال امنیت، مذاکرات صلح، بهداشت و مبارزه با کووید-۱۹، سال آینده برای صلح در افغانستان به مراتب بزرگتر باید باشد.

نماینده دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که صلح مورد قبول جامعه متنوع افغانستان، تنها از طریق مشارکت معنی‌دار همه شهروندان از جمله زنان، جوانان، اقلیت‌ها، قربانیان جنگ و رهبران مذهبی امکان‌پذیر است.

رئیس کمیسیون تحریم‌های افغانستان هشدار داد که روابط میان طالبان و القاعده، همچنان نزدیک است، و به جای کاهش خشونت، تنش‌ها و جنگ رو به افزایش است و غیرنظامیان بسیاری کشته شده‌اند.

شکلا زدران، نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل، گفت افغان‌ها بهای سنگینی برای جنگ‌های نیابتی پرداخته‌اند و اگر مذاکرات صلح به نتیجه نرسد، شمار کثیری کشته خواهند شد.

بنا به گزارش فرستاده سازمان ملل، در ماه‌های اکتبر و نوامبر امسال، شمار قربانیان بمب‌های دست‌ساز جاده‌ای، نسبت به همین‌ماه‌ها در سال قبل، ۶۰درصد افزایش یافت.

تلفات کودکان در سه ماه گذشته ۲۵ درصد از همین مدت در سال پیش، بیشتر بود و حمله به مدارس، چهاربرابر افزایش داشت.

طی ۱۰ ماه در سال ۲۰۲۰ شمار ترورهای هدفمند توسط نیروهای ضد دولتی، ۴۰ درصد بالا رفت.

XS
SM
MD
LG