لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۲:۴۹

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از اپ‌های ردیابی ویروس کرونا و سوءاستفاده از آن، ابراز نگرانی کرد


میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل میگوید اپیدمی کرونا رعایت حقوق بشر را با چالش های متعددی روبرو ساخته است.

او که در کنفرانس ویدیویی یکی از بزرگترین شرکتهای تکنولوژی در جهان در باره آزادیهای اینترنتی صحبت میکرد گفت معتقدست اَپهای ردیابی ویروس کرونا یک نمونه از اینگونه چالشها هستند که حریم خصوصی مردم را تهدید می کنند .

میشل باشله می گوید: حتی سازمان جهانی بهداشت هم از این تکنولوژی ردیابی و تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده با احتیاط استفاده میکند. زیرا تحت نظر داشتن خیلی سریع میتواند از آن خط فرق بین تحت نظر داشتن بیماری و تحت نظر داشتن جمعیت بگذرد.

میشل باشله ضمن یادآوری اهمیت اقدامات مناسب و لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا رعایت چهار اصل توسط دولتها را ضروری دانست: جمع آوری اطلاعاتی که فقط برای هدف اصلی لازمست و از بین بردن این اطلاعات به محض تحقق یافتن هدف.

ضمنا اطلاعاتی که جمع آوری می شود نباید حاوی نام مردم باشد و دسترسی دیگران به این اطلاعات باید صرفا به دست اندر کاران مقابله با اپیدمی محدود شود. بعلاوه باید مشخص شود که ردیابی مردم از چه زمانی متوقف خواهد شد.

بنظر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ابراز نظرهای خصمانه و مغرضانه یک چالش دیگر است . او به ده ها هزار شرکت کننده در این کنفرانس ویدیویی که اغلب آنها از دنیای سیاست اقتصاد و تکنولوژی بودند گفت در فضای مجازی باید توازنی میان آزادی بیان و ابراز نظرهای خصمانه برقرار شود .

XS
SM
MD
LG