لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۱:۱۶

بریتانیا خواستار تائید زودتر واکسن کرونای ساخت دانشگاه آکسفورد و استرازنیکا شد


بریتانیا، از مقام های نظارت و کنترل دارویی کشور خواست، روند تایید ساختن واکسن کرونا محصول مشترک دانشگاه آکسفورد و داروسازی استرازنیکا را، با هدف سرعت بخشیدن به زنجیره تامین و توزیع، تا قبل از پایان سال جاری آغاز کنند.

متخصصان استرازنیکا معتقدند، تا ماه آینده، توانایی تامین ۴ میلیون دوز واکسن ، برای نظام ملی بهداشت بریتانیا را دارا هستند و مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد، پیش از کریسمس، واکسیناسیون گروه های پرخطر و دارای اولویت را آغاز می کند.

مقام های نظارت بر دارو، فرآورده ها و تجهیزات بهداشتی و درمانی بریتانیا موسوم به MHRA، بررسی دوره ای اطلاعات ایمنی و اثر بخشی واکسن AZD1222 را با پیروی از مقررات آژانس دارویی اروپا، همزمان با انتشار نتایج مقطعی آن، از اواخر ماه آوریل آغاز کرده اند.

از سوی دیگر، وزیر بهداشت بریتانیا از مقام های نظارتی خواسته است که بررسی واکسن کووید ۱۹ساخت فایزر و بیو.ان.تک در آمریکا را نیز آغاز کنند.

واکسن فایزر و بیو.ان.تک، در آزمایشگاه و با تولید مصنوعی بخش کوچکی از اطلاعات ژنی ویروس ساخته شده و در مرحله نهایی آزمایش، ۹۵ درصد اثر بخشی و بی خطر بودن آن ثابت شده است. آکسفورد و استرازنیکا نیز، در هفته آخر ماه نوامبر، اطلاعات پژوهشی واکسن را تکمیل و اعلام کردند، واکسن ساخت آنها بی خطر و ۹۰ درصد اثربخش است. آنها افزودند، واکسن آنها نیاز به زنجیره فوق العاده سرد ندارد، و برای دست یابی به حداکثر کارآیی واکسن، ابتدا می­بایست، نصف دوز، و پس از ۴ هفته، یک دوز کامل یادآوری تزریق شود.

XS
SM
MD
LG