لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۸:۲۵

گزارش‌ها از سخت‌تر شدن شرایط پناهجویان سوری در لبنان به خاطر مشکل اقتصادی


در حالی که لبنان یکی از شدیدترین بحران های اقتصادی اش را پشت سر می گذارد، پناهجویان سوری که در این کشور بحران زده و در کمپ های پناهندگی به سر می برند، شرایط اسف باری را تجربه می کنند. براساس گزارش ها از میان هر ده خانواده از پناهجویان سوری، نُه خانواده در فقر مطلق به سر می برند.

لیزا ابو خالد، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در لبنان می گوید، این کشور میزبان بیش از یک میلیون پناهجو است، این تعداد به اندازۀ یک چهارم جمعیت کشور پنج میلیون نفری لبنان است.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای لبنان گفت: اغلب پناهجویان احساس می کنند که در لبنان گیر افتاده اند و هرگز نجات نخواهند یافت. بسیاری از آنان آرزوی بازگشت به سوریه را دارند اما آنها که نمی توانند به کشورشان برگردند به امید رفتن به کشوری هستند که در آن آیندۀ خود و فرزندانشان را بسازند.

بحران کم سابقۀ اقتصادی لبنان، با شیوع ویروس کرونا و پس از آن، انفجار هولناک در بندر بیروت، شدت گرفت و باعث کاهش ارزش پول این کشور تا هشتاد درصد شد. این بدان معناست که بیش از نیمی از جمعیت لبنان به زیر خط فقر سقوط خواهند کرد.

در همین حال، بدهی های آژانس های حمایت از پناهجویان که تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل فعالیت می کنند، روز به روز سنگین تر می شود، چرا که هزینۀ خرید مایحتاج روزانۀ این یک میلیون پناهجو، رقمی سرسام آور است.

گزارش از آرین ریسباف

XS
SM
MD
LG