لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۷:۲۳

شرکت مدرنا می‌گوید مصونیت واکسن آنها تا دو سال در بدن می‌ماند


در آمریکا، مدیر عامل مدرنا، تولید کننده عظیم دارو، و فن آوری های زیستی می گوید، مصونیت ایجاد شده، پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ این شرکت، حدود دو سال ماندگار است.

واکسن مدرنا که با استفاده از پیشرفته ترین فن آوری های مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در آمریکا تولید شده، پس از ایالات متحده و کانادا، روز ششم ژانویه مجوز استفاده اضطراری در اروپا را نیز دریافت کرد، و امید جهان را برای مهار و پایان بخشیدن به پاندمی ویروس نوظهور کرونا تقویت کرد. با اینهمه، و به رغم بی خطر بودن و اثر بخشی بسیار خوب، بازه زمانی مصونیت ایجاد شده بر اثر این واکسن تا امروز مشخص نبود.

دکتر استفان بنسل- مدیر عامل شرکت مدرنا
سناریوی کابوس مانندی که در بهار سال ۲۰۲۰، در مورد تداوم یکی-دو ماهه مصونیت واکسن بر سر زبان ها بود، توسط تحقیقات ما رد شده، و ما معتقدیم واکسن کووید ۱۹ مدرنا، دستکم دو سال مصونیت ایجاد می کند. پرسشی که هنوز نمی توانیم به قطعیت پاسخ دهیم، میزان و تداوم مصونیت واکسن در سالمندان است. دلیل این مطلب که در مورد سایر واکسن ها هم صدق می کند، ضعیف شدن کارکرد سیستم ایمنی افراد مسن است.

مدیران این شرکت می گویند اثربخشی واکسن مدرنا، برای پیشگیری از ابتلا به گونه جهش یافته ویروس نوظهور کرونا که نخستین بار در بریتانیا و آفریقای جنوبی شناسایی شده، برابر با گونه ابتدایی و رایج آن است.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG