لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۳:۳۸

کاهش ارزش دینار درعراق؛ حضور پلیس ضد شورش درخیابان‌های بغداد


وضعیت نابسامان اقتصادی موجب شده تا بانک مرکزی عراق، از تصمیم به کاهش دادن ارزش دینار، پول ملی این کشور خبر بدهد.

کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی به بحران نقدینگی در عراق که نفت منبع عمده درآمد کشور را تشکیل می دهد، دامن زده و بانک مرکزی ارزش دینار را به میزان ۲۰ در صد کاهش داده است اما مردم، به استدلال مقامهای بانک و دولت در زمینه کاهش ارزش پول ملی اعتماد ندارند.

محمد العسکری صراف در بغداد می‌گوید: نوسان در ارزش نرخ دلار، ساختگی ست.انتظارش را نداشتیم. ارزش دلار یکباره از ۱۳۰۰ به ۱۴۰۰ دینار رسید یعنی ۲۳ در صد کاهش ارزش دینار. تنها دست اندرکاران فساد، از این افزایش ارزش دلار سود می برند.

این کاهش ارزش پول ملی و در نتیجه، گرانی و تورم، به اغتشاش هایی در گذشته در سرتاسر عراق دامن زد. به همین سبب پیشاپیش اعلام نرخ جدید دلار، پلیس ضد شورش، خیابانهای اطراف بانک مرکزی را در محاصره گرفت.

پیشتر خبرهایی در باره بودجه دولت برای سال ۲۰۲۱ و کاهش ارزش دینار به خارج درز کرد که خشم مردم را به دنبال داشت. در طول دهه گذشته، این نخستین بار است که بانک مرکزی عراق ارزش دلار آمریکا در برابر دینار عراقی را بالا می برد.

دولت مرکزی برای پرداخت ماهانه ۵ میلیارد دلار به کارکنان دولت در سراسر کشور باید از بانک مرکزی وام بگیرد زیرا به سبب کاهش صادرات نفت و کاهش ارزش این کالا در بازارهای جهانی به خاطر بدی اقتصاد ناشی از کووید، نتوانسته است درآمد پیش بینی شده را تامین کند.

درآمد فروش و صادرات نفت خام که ۹۰ درصد بودجه دولت عراق را تامین می کند در ماه های اخیر تنها ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

XS
SM
MD
LG