لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۷:۱۴

یک بیماری مرموز و خطرناک در هند بیش از ۴۰۰ نفر را راهی بیمارستان کرد


در هند، به دنبال شیوع یک بیماری مرموز و خطرناک در ایالت آندرا پرادش، و بستری بیش از ۴۰۰ نفر از مردم الوروو، در جنوب آن کشور، مقام های بهداشتی اعلام کردند، رد پای عوامل بیولوژیک در بیماران دیده نمی شود و به احتمال زیاد، آلودگی شیمیایی و صنعتی موجب این وضعیت شده است.

دکتر ایوی آر موهان- رئیس بیمارستان دولتی الوروو می‌گوید: پس از موشکافی و بررسی دقیق، به نظر می رسد، عامل میکربی یا ویروسی در کار نیست، و در حال حاضر ما فکر می کنیم که مسمومیت با فلزات سنگین از جمله سرب و نیکل، موجب این همه گیری شده. سرب، در صورت ترکیب با سموم کشاورزی و حشره کش ها، خطر مسمومیت و مرگ از این فرآورده ها را افزایش می دهد، و حالا در حال تحقیق روی این احتمال هستیم. موسسه علوم پزشکی هند نیز، تجزیه مواد موجود در آب و شیر را آغاز کرده و انیستیتو تکنولوژی شیمیایی هند گفته است که در نمونه خون بعضی از بیماران سرب پیدا شده است.

نشانه های بیماری که به صورت ناگهانی آغاز می شود، شامل سردرد، سرگیجه، استفراغ، تشنج و از دست رفتن هوشیاری است. مقام های بیمارستان الوروو می گویند، بیش از سیصد نفر از مبتلایان تا روز هشتم ماه دسامبر، کودکان بودند و همه آنها از نظر ابتلا به کووید ۱۹ بررسی، و آلودگی به ویروس نوظهور کرونا رد شد.

مسمومیت کودکان با سرب عوارض خطرناک و غیر قابل برگشت، از جمله جلوگیری از تکامل مغز و ریه ایجاد می کند، و به رغم آنکه هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده، فعالان حقوق و سلامت کودکان می گویند، ماده مسموم کننده از دسته سموم کشاورزی ارگانوکلرین بوده که مصرف آن به دلیل خطر جدی بر سلامت جانداران، از سال ها پیش ممنوع شده است

XS
SM
MD
LG