لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۴۳

نگرانی‌ها در اروپا بعد از مشاهده گونه‌ جدیدی از کرونا در جنوب بریتانیا


شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا در جنوب بریتانیا به تشدید قرنطینه و محدودیت های اجتماعی منجر شده و مت هنکاک وزیر بهداشت آن کشور می گوید، شمار مبتلایان جدید به کووید ۱۹ بصورت غیرقابل کنترلی افزایش یافته است.

دولت های ایتالیا، فرانسه، آلمان، بلژیک و هلند نیز مسافرت و پرواز به بریتانیا را به حال تعلیق درآورده اند، و انجام اقدامات همآهنگ در دستور کار اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت: واکنش و پاسخ همآهنگ کشورهای اروپائی به این گونه جدید از ویروس خیلی مهم است. اتحادیه اروپا مکانیسم واکنش به بحران را فعال کرده و بررسی ها کمیته هائی از کارشناسان نیز آغاز شده است.

قدم بعدی همآهنگ کردن اقدامات کشورهای اروپائی برای مقابله با این رویداد به ویژه در سال جدید است.

مقام های بهداشتی بریتانیا می گویند، نوع جدید ویروس حاصل یک جهش ژنتیکی است و میزان مسری بودن آن ۷۰ درصد از ویروس شناخته شده بیشتر است.

واکسن های کرونا بر غشاء یا پرزهای پروتئینی ویروس اثر می گذارد، و برخی از کارشناسان می گویند، جهش ژنتیکی ویروس کرونا ممکن است کارآئی واکسن بر نوع جدید را کاهش دهد.

در همین حال، فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهوری آلمان از یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا در برلین بازدید کرد.

کمیسیون اروپا نهاد تصمیم گیرنده در مورد استفاده از واکسن است، و بنا به گزارش ها بزودی استفاده اضطراری از واکسن فایزر بایونتک را تائید خواهد کرد.

مقام های آلمان هم می گویند، بلافاصله پس از تائید، واکسیناسیون همگانی در ۶۰ مرکز در سراسر آن کشور آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG