لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۶:۱۱

نقش مهم تست‌های خانگی تشخیص کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۱ میلادی


در آمریکا، دانشمندان و متخصصان حوزه تکنولوژی های پزشکی می گویند، چهره سال ۲۰۲۱، با عرضه و ارائه تست های سریع و خانگی تشخیص کووید ۱۹ با سال جاری تفاوت بسیاری خواهد داشت.

سال ۲۰۲۰ در حالی به پایان می رسد که هنوز در اغلب موارد، انجام آزمایش برای تشخیص کووید ۱۹ فرآیندی طولانی، و نیازمند انتظار چند ساعته در صف نمونه گیری، و چندین روزه برای آماده شدن جواب آزمایش است.

این در حالی است که پزشکان می گویند، به رغم آغاز ایمن‌سازی عمومی، دستکم تا یکسال دیگر غربالگری و ادامه ملاحظات فعلی ضروری است. از همین رو، ادارهٔ مواد غذایی و دارویی آمریکا (اف‌دی‌اِی) چندی پیش نخستین تست خانگی کووید ۱۹ را که توسط متخصصان ساترهلث کالیفرنیا ساخته شده مورد تایید قرار داد.

دکتر جان چو می‌گوید: «این در واقع یک تست پی.س.آر با استاندارد برتر آزمایشگاهی است، که در خانه انجام می شود. آنزیم موجود در کیت های آماده، قادر به تکثیر و تقویت مواد ژنتیکی ویروس و شناسایی آن توسط یک تشخیص­گرِ طیف های نوری است. و تمام این فرآیند حدود سی دقیقه طول می کشد.»

علاوه بر تست خانگی و سریع ِ تولید شده توسط ساترهلث، متخصصان دانشگاه اکلاهما، موفق شدند، با کاربرد هوش مصنوعی در یک اپلیکیشن، صدای سرفه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را از میان سرفه های دیگر تشخیص دهند.

این اپلیکیشن چنانچه به تایید مقام های نظارتی برسد، گام کمک بزرگی به مهار پاندمی کووید ۱۹ خواهد کرد. متخصصان دانشگاه اکلاهما می گویند، صدای سرفه بیماران کووید ۱۹ منحصر به فرد است و اپلیکیشنی که آنها بر اساس تجزیه و تحلیل صدای سرفه های حدود ۵۰ هزار نفر ساخته اند، با ضریب اطمینان نزدیک به صد در صد، سرفه های ناشی از آلودگی به ویروس نوظهور کرونا را تشخیص می دهد.

برگردان گزارش مت دبیل

XS
SM
MD
LG