لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۹

بررسی مهار مصرف سوخت سنتی در دیوان عالی آمریکا


سوال این است که آیا می توان قوانین مهار آلودگی هوا در خصوص خودورها را به نیروگاه ها و مراکز صنعتی تعمیم داد یا نه.

دیوان عالی آمریکا این روزها مشغول بررسی پرونده ای است که ممکن به مبارزه با تغییرات آب و هوای جو زمین کمک کند.

در ماه ژوئن (خرداد) گذشته دولت اوباما فهرستی از اقداماتی را ارائه کرد که شامل وضع مقرراتی سختگیرانه تر برای نظارت بر سوخت اتومبیلها و نیروگاه های انرژی تازه و وضع استانداردهای جدید برای سیستم هایی است که سوختشان ذغال سنگ است و گاز کربنیک زیادی تولید می کنند.

اسکات سیگال که مدیر گروه صنعتی موسوم به «انجمن وابستگی به انرژی برق و انرژی های جایگزین» است، می گوید نمی توان و نباید قوانین و مقرراتی را که در خصوص مهار آلودگی هوا در خصوص خودورها به کار می رود، به نیروگاه ها و مراکز صنعتی تعمیم داد.

در سال ۲۰۰۷ دیوان عالی آمریکا به دولت اجازه داد که نظارت افزونی بر میزان و نوع سوخت خودروها داشته باشد و در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که این شیوه ها و مقررات برای مهار سوخت مصرفی کارخانجات و پایگاه های صنعتی نیز قابل اجرا هستند.

اما عده ای از ناظران و شماری از کارشناسان حقوقی می گویند وضع مقررات سوخت، طبق قانون اساسی آمریکا، باید به عهده کنگره آمریکا و قانونگذاران باشد، نه به عهده دولت و سازمان حفاظت محیط زیست.

در این حال، برخی کارشناسان حقوقی و قانونی آمریکا برآنند که طی سال های اخیر، از سویی، کنگره آمریکا موفق نشده قوانین و مقررات موثری را برای مهار میزان دی اکسید کربنی که در اثر مصرف سوخت ایجاد می شود، وضع کند، و از سوی دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست نیز برای کنترل میزان گاز کربنیک موجود در سوخت، بیش از حد تندروی کرده است.

طرفداران حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن اما، برآنند که این دست قوانین باید اجرا شوند، حتی اگر عده ای ـ از جمله شماری از قانونگزاران کنگره آمریکا ـ از اجرای آنها ناخشنود باشند، و این مورد را در میان وظایف محرز سازمان دولتی حفاظت از محیط زیست تلقی می کنند. انتظار می رود بررسی این پرونده حدود ۶ تا ۷ ماه دیگر به طول انجامد و تا ماه ژوئن پیرامون آن تصمیم اتخاذ شود.
XS
SM
MD
LG